Pořadatelé se letos chtějí zaměřit na tematicky laděné prodeje, ve městech se uskuteční jahodové či jablečné slavnosti.

Pořadatelem Severočeských farmářských trhů je spolek Český um Artificium Bohemicum. V roce 2011 začínal ve třech městech, dnes je na seznamu osm měst a třeba v Ústí nad Labem, Děčíně nebo Teplicích se trhy konají na dvou místech.

„Každé místo v daném městě navštěvuje trochu odlišná skupina zákazníků, proto jsme se rozhodli pořádat trhy na dvou místech. V Teplicích a Děčíně jsou lokality i poměrně vzdálené, dojíždí tam i lidé z okolí," řekl za organizátory Adam Weber.

V Děčíně se jednu středu konají trhy na Masarykově náměstí, další středu pak na tržnici na Husově náměstí, což byla podmínka děčínského magistrátu. Ten chce totiž na opravenou tržnici vrátit život.

Hlavní sezona trhů začíná sice v dubnu, prodejci ale nabízejí své zboží téměř celoročně.

„Vhledem k tomu, že pro spoustu lidí, jako jsou pekaři či řezníci, je prodej na trzích jediným či hlavním zdrojem příjmů, vyšli jsme jim vstříc a pořádáme trhy již od poloviny ledna do Vánoc. I zákazníci to přijali s povděkem, mohou si tak nakoupit kvalitní potraviny od malých výrobců a pěstitelů téměř celoročně," uvedl Weber.

Ne všichni prodejci na severu Čech vydrží.

„Prodejci například vidí rozdíl v tržbách na trzích před a po výplatním termínu. Proto se nám stává, že prodejci dražšího zboží, třeba sýrů a masa, které se v regionu vyrábí, raději jezdí na trhy do Prahy, než aby své produkty nabídli místním," popsal Weber.

Přesto například farmářské trhy v Chomutově, kde na jaře a v létě bývá přes 40 stánků, patří podle Webera mezi nejlepší v rámci celého Česka.

Rozšiřovat se letos budou trhy o samostatné akce. V únoru to byly zabijačkové hody, v květnu a červnu jsou na programu jahodové slavnosti, v září jablečné slavnosti a před Vánocemi gurmánské trhy.

„Také pro letošek připravujeme akce k podpoře místních včelařů, jahodářů a dalších ovocnářů," doplnil Weber.

Kromě klasických trhů, které se konají mimo jiné v Litoměřicích, Kadani, Jirkově, Mostě a dnes začínají v Postoloprtech, je v kraji rozšířený také prodej přímo ze zahrádek. Obzvláště v zemědělských okresech Litoměřice a Louny lze sezonní zboží koupit přímo od pěstitelů. Vedle ovoce a zeleniny jsou to teď třeba macešky, sazenice či stromky.