Pětice děčínských duchovních se obrátila na magistrát a policii kvůli výstavě preparovaných lidských těl. Ta začne v děčínském společenském domě Střelnice v pondělí. Výstava slibuje 200 exponátů balzamovaných lidských těl a jejich částí. Stejně jako v jiných městech i v Děčíně akce budí kontroverze a odpor.

ROZPAKY NAD TĚLY

„Jako představitelé farností a sborů křesťanských církví v našem městě si dovolujeme vyjádřit vážné rozpaky nad etickou i zákonnou rovinou připravované výstavy konzervovaných lidských těl,“ píší v dopise děčínští duchovní. Mezi nimi je například farář římskokatolické farnosti v Podmoklech František Jirásek nebo Československé církve husitské Vladimír Volráb.

Hudba Hradní stráže a Policie ČR zahájila 19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu.
FOTO, VIDEO: Mezinárodní hudební festival zahájila Hudba Hradní stráže

Duchovní si myslí, že výstava není v souladu se zákonem o pohřebnictví, který zakazuje vystavovat balzamovaná těla bez souhlasu zemřelého. „Domníváme se, že vágní ujištění provozovatelů takových výstav, že těla byla například získána s potvrzením čínských úřadů, neobstojí,“ píší dále kněží.

VÝSTAVU ŘEŠÍ POLICIE

Právě původ těl mířících na děčínskou výstavu je nejasný. Odkud pochází, neví ani nájemce Střelnice Jaroslav Kortus.

Deník se snažil kontaktovat i německou firmu Anatomische Ausstellung Körper, která výstavu přiveze. Ta ale do uzávěrky vydání na dotazy neodpověděla.

Duchovní se obrátili na děčínský magistrát a policii, aby se výstavou zabývaly a prošetřily, zda při ní nejsou porušovány české zákony. Policejní mluvčí Petra Trypesová potvrdila přijetí podnětu s tím, že se jím policisté nyní zabývají. To čeká také úředníky magistrátu, kam dopis dorazil ve čtvrtek.

Babybox funguje v Děčíně od roku 2010.
Babyboxy v kraji: 17 zachráněných dětí

„Vše samozřejmě prověří úřad. Pokud ale výstava není v rozporu se zákonem, není důvod ji zakazovat,“ uvedla primátorka Marie Blažková, která si dopis přečetla.

Jeden z jejích náměstků Valdemar Grešík si však myslí, že podobné expozice jsou nemorální a neetické. „Vůbec s takovými výstavami nesouhlasím. Otázka ale je, nakolik je to nelegální,“ řekl Grešík s tím, že je na zvážení, zda nedat do příští nájemní smlouvy na Střelnici určitou regulaci omezující právě podobné výstavy.

Vystavovat balzamovaná lidská těla považuje za nevhodné také ředitel děčínského oblastního muzea Vlastimil Pažourek. „Jako pouťová atrakce ve stylu 'výstava do každé vesnice' je to odporné a nechutné. Další posun hranice nevkusu,“ nebral si servítky Pažourek s tím, že v děčínském muzeu by takovou výstavu nechtěl.

Před časem vzbudila velké kontroverze podobná výstava v Praze. Na začátku loňského roku se snažil Jan Čižinský, starosta Prahy 7, kde se výstava uskutečnila, dosáhnout pohřbení těl sloužících jako exponáty. Zapravdu mu dalo také ministerstvo pro místní rozvoj, podle jehož vyjádření došlo tehdy k porušení zákona o pohřebnictví. Čižinský ovšem se svým návrhem neuspěl.

V děčínské zoo přišel na svět malý jeřáb.
FOTO: V děčínské zoo přišel na svět malý jeřáb