Po děčínských hokejistech se do finančních problémů dostali i prvoligoví děčínští basketbalisté. Klub  veřejně přiznal, že musí počítat přibližně s pětinovým výpadkem příjmů. Existenci klubu by to ale ohrozit nemělo.

„Basketbalovému klubu vypadla určitá část přislíbených příjmů ze sponzorských smluv, se kterou ve svém rozpočtu na letošní sezónu počítal. Jedná se přibližně o dvacet procent z celkového rozpočtu na celou sezónu," uvedl generální manažer BK Děčín Lukáš Houser v prohlášení, které klub rozeslal médiím. Klub tak chce předejít šíření nejrůznějších fám. Podle Housera totiž běhají po Děčíně řeči o tom, že basketbalový klub je těsně před krachem a letošní ročník nejvyšší basketbalové soutěže nedohraje.

Basketbalový klub každopádně začal velmi výrazně šetřit. Snížil platy hráčům, realizačnímu týmu i vedení klubu. O kolik přesně to je ale nechce Houser říct.

„Není to o těch dvacet procent. Provoz klubu totiž nejsou jen platy hráčů a trenérů, ale i provoz haly nebo autobusy na zápasy pro všechna mužstva BK Děčín. Chceme ale poděkovat hráčům, trenérovi 
i činovníkům klubu za pochopení nastalé situace a za loajalitu vůči klubu," pokračuje Houser s tím, že klub se snaží jednat s novými potencionálními partnery. Ale ani v případě neúspěchu těchto jednání nehrozí stěhování klubu do jiného města.

Kromě toho se úspory dotknou také marketingových aktivit, jako jsou roztleskávačky nebo zájezdy na venkovní zápasy. I ty totiž klub dotoval ze svého rozpočtu.

Děčín patří mezi českou špičku a ani po snížení rozpočtu by se na tom nic měnit nemělo. Klub totiž nepočítá 
s tím, že by jej ve velkém začali opouštět nejlepší hráči.

„Momentálně žádné odchody nehrozí. Pokud by přišla lepší nabídka, tak jim asi bránit nebudeme. Ale nemyslím, že by na něco takového došlo, protože i ostatní kluby jsou na tom podobně. A to nejenom 
u nás," uklidňuje Houser.

V současné době klub neuvažuje o tom, že by požádal 
o další podporu město.

„Město Děčín nás již podporuje, ale nechceme na něj dál tlačit. Uvědomujeme si totiž, že je samo v tíživé finanční situaci a peněz nemá nazbyt," dodává Houser.

Naplnit pokladnu nechce klub ani zvýšením vstupného na zápasy. To totiž tvoří necelých pět procent rozpočtu a jeho zvýšení by se promítlo do příjmů jen minimálně. Navíc by to fanoušky odradit. Ti teď doufají, že vše dobře dopadne.

„Já osobně si Děčín bez basketu představit neumím. Doufám, že se jim tato situace povede vyřešit," napsala na Facebook Děčínského deníku Míša Jandačová.

Basketbalisté nejsou jediným sportovním klubem na Děčínsku, na který dosedly finanční problémy. Před několika týdny dal Děčín půlmilionovou dotaci hokejovému klubu. V jeho případě byla ale situace ještě horší. Pokud by se mu nepodařilo dotaci od města získat, hrozil mu konec v druhé lize.

ROZHOVOR

Chrastný: „Na rovinu říkám, že čelíme krizi!" BK Děčín musí nahradit výpadek pět milionů

Prezident děčínské basketbalové bašty jedná se sponzory. Krach klubu či ztrátu NBL v exkluzivním rozhovoru pro Deník rázně popřel

VLASTIMIL NOVOTNÝ

Děčín – BK Děčín, elitní basketbalový klub v zemi a obhájce medailí z prestižní NBL i tuzemského poháru, čelí ekonomické krizi. Finanční problémy avizoval už před zahájením sezony, ty se však nyní kvůli sponzorskému výpadku ve výši pět milion korun ještě zásadním rozměrem prohloubily!

„Vypadl nám jeden z nejvýznamnějších partnerů, s kterým jsme byli domluveni na dvouletém kontraktu ve výši pět milionů korun," řekl v exkluzivním rozhovoru pro Deník Miroslav Chrastný, zkušený prezident BK Děčín.

Vzniklá situace je pro ambiciózní basketbalovou baštu, a v Děčíně jasně sport číslo jedna, pořádná rána, že?

Dnešní doba je složitá. Ty peníze jsme měli nasmlouvané a doufali, že plnění smlouvy dopadne. To se bohužel nestalo. Šetřit musí celá řada firem, ale pro nás je toto opravdu velká a citelná ztráta. Podporu našeho klubu museli omezit i další partneři, všechno se zdražuje. Jde to ekonomicky proti sobě.

Sehnat generálního sponzora se klubu nedaří dlouho…

Teď intenzivně jednáme, věříme, že se situace v blízké budoucnosti vylepší. Už kvůli fanouškům, kteří jsou nejlepší lize, fantastičtí, každý zápas prakticky vyprodají halu a jsou naší velkou podporou.

Jste tedy přes vzniklé trable optimista?

Musím být, jinak by to nemělo cenu ani dělat. Na druhou stranu jsem i realista –  nezastírám, že problémy máme, ale umím to říct otevřeně.

V úterý vydal klub na svém webu oficiální prohlášení, v němž mimo jiné píše, že musely být zkráceny odměny hráčům, realizačnímu týmu i vedení. Stejně tak musely být sníženy výdaje na marketing a další odvětví činnosti klubu…

Situaci řešíme. S hráči i trenéry jsme jednali a domluvili se. Musím říct, že jejich přístup byl mimořádně loajální.

Nemáte strach, že vám po sezoně klíčové persony ať z kádru či realizačního týmu vzhledem k úbytku peněz z klubu odejdou?

Při horší variantě se opravdu může stát, že v další sezoně budeme muset šetřit ještě více, že se do ní tento výpadek promítne. Pak bychom ke snížení kvality týmu přikročit nějakým způsobem museli. Ale to nechceme.

Udržíte reprezentačního trenéra Pavla Budínského, který sbírá s BK Děčín jeden úspěch za druhým?

Má smlouvu, jsme domluvení. Víc bych to nechtěl rozebírat, jde o interní věci klubu. Finanční starosti mají i jinde, a nejen v NBL. My to na rozdíl od nich netajíme. Bereme to jako realitu, které se teď musíme přizpůsobit.

Veřejnost i některá média dokonce spekulovala o stěhování Národní basketbalové ligy z Děčína…

To rozhodně ne. Žádné stěhování, žádný krach nehrozí. Podobných krizí jsme prožili už několik a vždy se k tomu dokázali postavit čelem. Problém je, že do sportu jde z rozpočtu málo peněz, v EU jsme na tom po Rumunsku nejhůře. A problémy přitom mají i kluby ve Španělsku, Německu i jinde.

Má BK Děčín dluhy?

Ne. Od hráčů až po platby na hotely nedlužíme nic.

Jaký je vlastně celkový klubový rozpočet?

Na celý klub býval v posledních letech 15 až 16 milionů korun.