Kauza falešného poslaneckého asistenta Lukáše Kohouta se už zřejmě před soudem řešit nebude. Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu zamítl návrh na obnovu řízení.

Kohout se v minulosti vydával za poslaneckého asistenta tehdejšího poslance ČSSD Jana Kavana. Pod hlavičkou Poslanecké sněmovny objednával letenky a nezaplatil je.

Městský soud v Praze ho za to v roce 2006 odsoudil na 28 měsíců podmíněně se zkušební dobou na pět let.

„Obnova řízení je mimořádný prostředek, který se používá například v situaci, kdy po letech vyjde najevo skutečnost, která by mohla vést k jinému rozhodnutí o vině nebo trestu. Soud zkoumá, zdali taková informace je opravdu nová a zda by vedla soud k jinému pohledu na věc,“ uvedl předseda a mluvčí soudu Libor Vávra s tím, že to neznamená, že pokud soud obnovu povolí, musí o vině či trestu rozhodnout jinak, než jak rozhodl v minulosti.

Lukáš Kohout byl do uzávěrky tohoto vydání nedostupný. Jeho mobilní telefon byl zřejmě vypnutý.

Vyučený kuchař-číšník Kohout podle soudu objednával v roce 2002 jako údajný Kavanův asistent pod hlavičkou sněmovny letenky do různých zemí pro sebe i známé, se kterými navštívil například Jihoafrickou republiku, Maledivy či Thajsko. Letenky ale neplatil a sněmovna faktury zaplatit odmítla. Vylákal letenky a tryskáč na Srí Lanku za nejméně 1,47 milionu korun, objednal bodyguardy za téměř 96 000 korun a nevrátil 19 000 korun muži, jemuž nekoupil slíbenou letenku. To ale není celý seznam jeho aktivit. V minulosti se vydával třeba i za novináře nebo se prohlásil mluvčím technopárty.

V poslední době na sebe Kohout upozornil tím, že se začal politicky angažovat ve Varnsdorfu, kde vstoupil do strany Mladí sociální demokraté. V minulosti již jednou jejich členem byl, letos v lednu ale přistoupil znovu – a již v březnu stál v jejich čele.

„Chápu, že lidem může vadit, že jsem byl odsouzený, ale to mě za to někdo bude soudit i za padesát let?“ řekl Kohout nedávno Děčínskému deníku. Již tehdy přiznal, že usiluje o obnovu řízení. Návrh podal před několika týdny. Jenže neuspěl.

Na to, že jeho jméno vyvolává ostré reakce, je Kohout již zvyklý. Přesto si věří na politický úspěch – přiznal, že by chtěl v dalších volbách proniknout do zastupitelstva Varnsdorfu.