Kuriózní případ řešili o víkendu zdravotníci spolu s hasiči v Děčíně. Hasičská jednotka musela vyjet do nemocnice na pomoc s transportem pacientky vážící 270 kilogramů. Přenos extrémně obézní ženy ze špitálu do sanity v silách zdravotníků nebyl.

Profesionální hasiči vyjeli do nemocnice v neděli po 18. hodině. Po hospitalizaci bylo totiž nutné dopravit pacientku domů sanitkou a zdravotníci si vyžádali asistenci hasičů.

„Zdravotní personál společně s přivolanými hasiči dopravil na lůžku určeném pro obézní pacienty ženu ze zdravotnického pracoviště přímo k sanitnímu vozu, kde došlo k přeložení,“ uvedl Aleš Chodacki, náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní, pod kterou děčínská nemocnice spadá.

Ženu museli zdravotníci spolu s hasiči přepravit do sanity z chirurgického oddělení. To se nachází v nemocnici až ve třetím patře.

„Hasiči jsou jednak fyzicky zdatní a jsou zvyklí na velkou zátěž, jednak je jich více. Na schodech je potřeba více rukou ke snesení takového člověka,“ řekl krajský mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

V nemocnicích Krajské zdravotní jde o mimořádný případ. Pokud se podobná situace přihodí, většinou si pacienti s nadměrnou hmotností zajišťují přepravu ze špitálů domů sami. Jak často se ale Krajská zdravotní s takovými pacienty setkává, není jasné.

„Evidenci hmotnosti přepravených pacientů si zdravotnická dopravní služba Krajské zdravotní nevede,“ doplnil Chodacki.

Na morbidně obézní lidi jsou ale podle něj nemocnice dobře připravené. „Jelikož obézních pacientů v posledních letech přibývá, jsou jednotlivá zdravotnická pracoviště napříč Krajskou zdravotní vybavována lůžky konstruovanými pro obézní pacienty,“ vysvětlil Chodacki.

I vozy zdravotnické dopravní služby musí zvládnout přepravit takto obézního pacienta. Nosnost standardních nosítek je ale 150 kilogramů.