S dluhy, které po sobě zanechal exstarosta Dobrné Martin Forró se obec potýká dodnes. Ani ve středu se Forró trestu za zneužití pravomoci veřejného činitele a zpronevěru, z níž ho viní obžaloba, nedočkal. Soudkyně líčení opět odročila.

„Líčení budu muset odročit, potřebuji vyslechnout další svědky,“ uvedla děčínská soudkyně Iva Najbrtová před začátkem líčení. Doufala totiž, že právě ve středu už bude moci vynést rozsudek.

Obžaloba tvrdí, že Forró několika padělanými fakturami postupně odčerpával z obecního rozpočtu finanční prostředky, které použil pro svoji potřebu a nebo opatřil neoprávněný prospěch jiné osobě. Obci tak způsobil škodu ve výši nejméně 738 tisíc korun.

Cítí se nevinen

Martin Forró mohl obec okrádat také proto, že si pro sebe vymínil dispoziční právo ke všem účtům obce a peníze z nich vybíral tak, jak se mu zlíbilo. Svérázné hospodaření maskoval falešnými fakturami a doklady, které pak kriminalisté objevili pro domovní prohlídce. Některé výdaje nedoložil vůbec. Jak v přípravném řízení, tak v hlavním líčení exstarosta Dobrné opakovaně tvrdil, že se cítí nevinen a že odpovědnost za škody vzniklé obci nenese.

Kromě dřívějšího tříletého podmíněného trestu za zneužití pravomoci veřejného činitele uděleného děčínským soudem v říjnu roku 2007, byl Forró odsouzený na pět let za delikty, kterých se dopustil při svém soukromém podnikání. O odvolání proti tomuto trestu krajský soud ještě pravomocně nerozhodl.

V případě vynesení souhrnného trestu za delikty, kterých se dopustil jako starosta i v rámci svého podnikání, tak Martinu Forró hrozí až deset let vězení.

Stále hrozí exekuce

Obec se problémy zanechanými exstarostou stále potýká, kvůli dluhům nad ní stále visí hrozba exekucí.

„Banka nám kvůli tomu žádný úvěr nedá, požádali jsme ministerstvo financí o vratnou dotaci, čekáme, jak to dopadne“ řekla starostka obce Libuše Šrámková. Zatím se s nezáviděníhodnou situací obec pere. „Děláme, co můžeme, snažíme se dluhy splácet,“ poznamenala Šrámková.

Jeden čas kvůli dluhu energetice v celé obci nešla elektřina, pak se podařilo zprovoznit alespoň část osvětlení.

„Jenže se lidi dohadovali, tak jsme to na léto nechali úplně vypnout. Potřebujeme sehnat asi třicet tisíc korun a dát dohromady osvětlení pro celou obec. Snad to do zimy vyjde,“ doufá starostka.

Vrásky na čele jí dělá i škola. Do dobrnské, která spadá pod školu v Huntířově, chodili prvňáci a druháci z obou vsí. Huntířovští zastupitelé ale chtějí mít všechny školáky ve své obci, tedy celý první stupeň.

Pomohl Huntířov

Huntířov sice pomohl Dobrné zaplatit některé závazky za elektřinu, ale zároveň se bojí, že se Dobrná se svými dluhy nedokáže včas vyrovnat a exekutor obci zabaví a do prodeje nabídne i tamní školní budovu. „A já nemůžu slíbit, že budeme schopni všem závazkům dostát, to by bylo ode mě nefér,“ poznamenala Šrámková.

Josef Suk
Alice Klaubenschalková