Bývalý starosta Rumburka Jaroslav Trégr znovu stane před okresním soudem. Ten jej sice před časem zprostil obvinění z dotačního podvodu, krajský soud ale tento rozsudek zrušil. Podle jeho názoru byl rozsudek okresního soudu v mnohém nezákonný.

Rozhodnutí děčínského soudu bylo pro Jaroslava Trégra velkou úlevou. Prvoinstanční soud jej zbavil obvinění z dotačního podvodu, kterého se měl dopustit při čerpání peněz pro fotbalový klub. Tento rozsudek však krajský soud zrušil. „Nemohu se k tomu nijak vyjádřit, rozsudek krajského soudu jsem ještě neviděl,“ řekl Deníku Jaroslav Trégr.

ČEKÁNÍ NA ROZSUDEK. Jaroslav Trégr (vlevo) dorazil k děčínskému soudu s Darkem Švábem, který v době jeho starostování působil jako místostarosta města Rumburk.
Bývalý starosta Rumburku 
za dotace potrestán nebude

Krajský tribunál přitom k osvobozujícímu rozsudku z Děčína při jeho zrušení přistoupil poměrně tvrdě. „Soud prvního stupně pochybil, neboť nerespektoval zákonná ustanovení upravující realizaci jednotlivých důkazů, a to konkrétně důkazů listinného charakteru,“ vyčítá krajská soudkyně Ladislava Šafránková děčínskému okresnímu soudu v rozsudku, který má redakce k dispozici. Dodává, že tím došlo k porušení zásady spravedlivého procesu.

Okresní soud totiž předložil při jednání kompletní spis, aniž by specifikoval, která listina z něj je důkazem. Tím podle krajského soudu obešel trestní řád, který mu to ukládá. „V dané věci však soud prvého stupně nejenže řádně listinné důkazy neprovedl, ale ani se s nimi nevypořádal v odůvodnění svého rozhodnutí,“ pokračuje soudkyně Šafránková.

Podle děčínského okresního soudu sice objektivně došlo ke spáchání trestného činu, subjektivně ale nikoliv. Děčínský soud došel k závěru, že si Jaroslav Trégr nebyl vědom trestnosti svého konání.

Zastupitelstvo v Rumburku.
Ostuda: Zastupitelé Rumburka obviněného Švába i Trégra neodvolali

Trégr je viněn z podvodu při čerpání dotací pro fotbalový klub, jehož byl předsedou. U soudu argumentoval tím, že se nijak neobohatil. Od města dostal dotace na jednotlivé mládežnické kategorie a podle pravidel rumburské radnice je měl také pro jednotlivé kategorie vyúčtovat. Samotné vyúčtování ale měl mít na starosti Trégrův kolega z fotbalového klubu Zdeněk Heinzel. Bývalý starosta je pak jen jako předseda klubu podepisoval.

Podle vyšetřovatelů měl Jaroslav Trégr některé dotace vyúčtovávat tak, že předkládal takové doklady, které s dotací nijak nesouvisely. „Část těchto peněz použil v rozporu se zásadami pro poskytování účelových dotací na jiný účel než ten uvedený v předmětných smlouvách,“ uvedla během vyšetřování kauzy děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.
Sám Trégr před soudem uznal, že byla chyba, že svým kolegům ve všem věřil.

Jaroslav Trégr byl od začátku případu před téměř šesti lety přesvědčen, že souvisí s politikou. Trestní oznámení padlo totiž krátce poté, co se v polovině roku 2012 stal starostou Rumburka.

Před soudem stojí také někdejší místostarosta Rumburku Darek Šváb, který opustil radnici po volbách v roce 2014. Žalobce jej viní z vydírání a útisku městských policistů z doby, kdy byl ve vedení města. Šváb to odmítá. Rozsudek zatím nepadl, v případě odsouzení mu hrozí až osm let vězení.

Jelenovi z Varnsdorfu se vzali před 65 lety.
KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled