Letošní ročník Expediční kamery zavítá do více než dvou stovek českých a slovenských měst. Jedním z nich bude 26. března také Krásná Lípa. Festival v kině začne ve 13 hodin.

„Diváci budou mít možnost zhlédnout ty nejlepší snímky o dobrodružných výpravách za zapomenutými národy a tajuplnými místy, o poznávání starobylých kultur i extrémních expedicích do těch nejnedostupnějších míst Afriky a Asie i neuvěřitelné výkony na hranici lidských možností v Alpách," říká za pořadatele krásnolipské přehlídky Lukáš Černý.

Filmovou přehlídku zahájí film Himalaya. Jak již název napovídá, natáčený byl v nejvyšším pohoří světa. Během třítýdenního treku jej pořídila litevská filmařka Berty Tilmantaite. Vizuálně působivý film hledá odpověď na to, čím a kým vším vlastně Himálaj je.

V horách, byť o poznání nižších, se odehrává i film 82 dní. Dvojice horolezců se rozhodla během pouhých 80 dnů zdolat všechny čtyřtisícové hory v Alpách. Nastoupala přitom více než sto kilometrů a přes tisíc kilometrů najela na kolech.

„Diváci také uslyší příběh řeky Colorado, jejíž ústí bylo na počátku dvacátého století obklopeno rostlinami, kdysi mohutný tok ale už více než dvě dekády nespatřil moře. Vyschl vždy dřív, než se k němu dostal. Až do jara 2014. Dva národy se rozhodly Colorado opět propojit s mořem. Snímek Mizející Delta divákům kromě oživení delty také ukáže, jak neumíme pečovat o cenné zdroje okolo nás," přibližuje další festivalový film Lukáš Černý.

I další filmy přiblíží divákům život kolem řek. Nejnovější film Pavla Barabáše Suri diváky zavede na dobrodružnou plavbu po neznámé africké řece i na putování pralesem, na jehož konci je území obávaného kmene Suri, který se rozhodl bojovat za svoje tradice a původní způsob života.

Dva britští dobrodruzi Tom Allen a Leon McCarron se rozhodnou sjet nejdelší íránskou řeku Karun od pramene až k místu, kde se vlévá do Perského zálivu. Karun jim ale brzy ukáže, že si ukousli příliš velké sousto.

Kromě adrenalinu na divoké řece je jejich cílem zejména poznat kulturu tajuplného starobylého národa.

Expediční kamera 2016 v Krásné Lípě 26. březnaBlok 1 (cca 2,5 h.)
1. Himalaya
2. Karun
3. Srdce Kalahari
4. I-View
5. Mizející Delta
6. 82 vrcholů
Blok 2 (cca 3 h.)
7. Sníh na Nilu
8. Travailen
9. Suri
10. Tough Business – Race Around Ireland
11. Divoká Kančendženga