Podle hygieniků se chřipková epidemie Děčínsku stále vyhýbá. Přesto museli ve Šluknově minulý čtvrtek zrušit dětský masopustní průvod městem, protože děti byly nemocné a počasí jim nepřálo.

„Je to škoda, pořádáme průvod každoročně. Ale tentokrát jsme ho na poslední chvíli odvolali. Teprve ve čtvrtek ráno jsme se totiž dozvěděli, že děti nepřišly do školek,“ povzdechl si Milan Kořínek, starosta Šluknova. Do průvodu podle něj chodí hodně malých dětí a bez nich by účast byla mizivá.

Ve šluknovských školkách ale podle názoru Evy Heinzové, ředitelky mateřské školky Svojsíkova, mnoho dětí nemocných nebylo: „Rodiče si pouze nepřáli, aby děti šly ve špatném počasí ven. U nás velká nemocnost mezi předškoláky není. Až nás to překvapuje.“

Eva Heinzová ještě dodala, že rodiče si teď v období chřipek děti hlídají a nechávají je doma i s lehkým nastydnutím.

Podobně jsou na tom i ve školce v blízkém Vilémově. Tam dokonce chybí kolem poloviny dětí. Ovšem podle Bohuslavy Bydžovské, ředitelky tamní školky, také ne proto, že by onemocněly: „Odhaduji, že pouze třetina dětí, které nám do školky nepřijdou, jsou nemocné.“

Podle Bydžovské je sice víc viróz, ale to je v zimě vždy. Maminky, které jsou na mateřské jsou prostě raději v tomhle počasí s dětmi doma a do školky je neposílají.

Podle statistik Krajské hygienické stanice bylo minulý týden na Děčínsku nemocných tři sta osmdesát pět dětí do šesti let a počet nakažených mezi nimi stále ještě stoupal.

„Byly to ale respirační choroby, s onemocněním podobným chřipce zůstalo doma pouze pět dětí,“ dodala k tomu hygienička Lenka Šimůnková.

„Děti už se nám pomalu vracejí. Ještě před čtrnácti polovina z nich marodila s angínami a střevními virózami,“ řekla Alena Dlouhá z děčínské mateřské školky v Dlouhé ulici. Ani v ostatních oslovených školách a školách nemají už výrazné problémy s nemocností. Ale děti jim stále ještě chybí.

„Nejedeme na pěveckou soutěž Děčínský skřivánek. Zrovna děti, které na ní měly zpívat, zůstaly nemocné doma,“ postěžovala si Ivana Preyová ze základní školy v Krásné Lípě.

Podle hygieničky Šimůnkové možná vlna nemocí momentálně kulminuje a příští týden bude rozhodující. Mezi dospělými nad dvacet pět let počet onemocnění už klesá.

Jedinou nemocnicí v regionu, která ještě omezuje návštěvy na svých odděleních je Lužická nemocnice v Rumburku. Ve varnsdorfské nemocnici návštěvy nezakazují a v Děčíně omezení zrušili.

„Odvolali jsme omezení návštěv na některých odděleních svých nemocnic v pondělí,“ potvrdil Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní.