Uvedl to ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal. Jedna žena 
s chřipkou B tento týden zemřela.

Počet nemocných se prudce zvýšil především na Děčínsku, Lounsku a Ústecku. Hygienici mají hlášených za uplynulý týden 9940 nových případů. Čísla nemusí být podle Trmala zcela vypovídající.

„Na Teplicku jsou jarní prázdniny, čemuž odpovídá
i relativně nízký počet hlášených onemocnění. Čísla ale zcela neodpovídají situaci, protože řada lidí k lékaři nejde," řekl Trmal.

Nejvíc nemocných je mezi předškolními dětmi a školáky. U dětí do pěti let je 3 594 nových případů, u školáků 2 947 případů.
Chřipce podlehla podle Trmala osmasedmdesátiletá žena z Ústí nad Labem.

„Měla k tomu ještě jednu diagnózu, která mohla ovlivnit průběh. Průběh byl takový, že se objevily náhlé teploty, dušnost, zřejmě začalo selhávat srdce a po osmi dnech zemřela. Laboratorně je potvrzena chřipka B," doplnil Trmal. Klasických chřipek podle Trmala přibývá. Převažuje typ H1N1.

Hygienici kvůli nárůstu počtu onemocnění doporučili nemocnicím v Ústeckém kraji, aby omezily návštěvy.

„Týká se to oddělení, kde jsou rizikoví pacienti, například jednotky intenzivní péče nebo novorozenecká. Na standardních odděleních by měly vyřazovat návštěvy, které mají příznaky nachlazení," dodal Trmal.

Hygienici očekávají, že v dalších dvou týdnech počet nemocných ještě poroste. Následně by se i díky jarním prázdninám měla situace zlepšit.

Na nárůst nemocných už zareagovala Krajská zdravotní, a. s., která zakázala návštěvy na některých odděleních ve svých nemocnicích. Týká se to i Děčína.

„Dochází k zákazu návštěv 
a to na odděleních anestezio-logicko-resuscitačních a jednotkách intenzivní péče, a to s okamžitou platností do odvolání," uvedl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.