Petra Drahošová z Děčína si oddychla, když mohl její desetiletý syn David opět zasednout do školních lavic.Tentokrát už ale zdravý a plný sil. „David onemocněl zcela náhle, stejně jako mnoho jeho kamarádů ze třídy. Nejdříve měl vysoké horečky, které trvaly i několik dní, pak se přidal kašel a rýma. Na doporučení lékařů musel zůstat doma v posteli dva týdny,“ řekla Petra Drahošová. Doplnila, že tentokrát bylo onemocnění syna oproti minulým rokům jiné. „Největším problémem byly horečky, které nešly přes veškeré moje úsilí srazit dolů. Ale hlavě, že už je to za námi a David je zdravý,“ dodala Petra Drahošová. Do školy se vrátil nejen David Drahoš, ale i celá řada dětí z Děčína.

O tom, že je chřipková epidemie na Děčínsku na ústupu svědčí i slova hygieniků. Počty nemocných se pohybují těsně pod hranicí epidemie.“V u­plynulém týdnu jsme se v počtech lidí, kteří navštívili lékaře, dostali těsně pod epidemickou hranici. Pokles sice ještě není příliš výrazný, pouze o tři procenta. Přesto lze předpokládat, že epidemie je na ústupu,“ řekla děčínská epidemioložka Lenka Šimůnková.

Slabý nárůst

Jedinou věkovou skupinou, kde hygienici ještě sledovali slabý nárůst onemocnění, jsou děti předškolního věku do pěti let. „V této jediné věkové kategorii se zvýšil počet dětí s respiračními onemocněními o sedm procent,“ uvedla hygienička Lenka Šimůnková. Doplnila, že u všech ostatních věkových skupin došlo k poklesu. Například u seniorů nad šedesát let se nemocnost snížila o dvacet čtyři procent.

Podle jejích slov se výrazně snížil především počet pacientů s chřipkovým onemocněním. „U všech věkových skupin počty pacientů výrazně klesly. Nejvíce u seniorů, o více než šedesát procent, a nejméně u studentů od patnácti do čtyřiadvaceti let, o dvacet procent,“ pokračovala epidemioložka.

Jih děčínského okresu je na tom ve srovnání s počty nemocných na severu Děčínska podstatně lépe. „Ve výběžku počty pacientů stále ještě narůstají,“ uvedla děčínská epidemioložka Lenka Šimůnková. V Děčíně a jeho okolí už není druhý týden žádná škola, která by byla zavřená.

Zavřou školy a školky

Oproti tomu na Šluknovsku bude od pondělí zavřeno několik mateřských, základních i středních škol. V některých případech se nemocnost žáků přehoupla dokonce přes padesát procent. Ředitelé škol využili možnosti udělit pět dnů mimořádného volna. K tomu přidali ještě dva dny ředitelského volna, na které už navazují vánoční prázdniny. A tak žáci a studenti některých škol usednou do lavic až po Novém roce. „Doufáme, že tolik volných dní bude stačit k tomu, aby se děti uzdravily,“ řekl ředitel jiříkovské základní školy Ladislav Obergruber.

Rumburská lékařka Jana Vavříková uvedla, že nejhorší situace byla na začátku týdne, kdy její ordinaci navštívilo nejvíce lidí. „V průběhu týdne se ale situace zklidnila. Za týden jsme zaznamenali padesát případů respiračních onemocnění a sedm případů čistých chřipek,“ dodala rumburská lékařka.

I přes mírný, tříprocentní, pokles počtu nemocných lidí, patří Děčín k okresům s nejvyšší nemocností z celého Ústeckého kraje. Nejvíce nemocné v kraji stále zůstávají děti do čtrnácti let. Mezi lidmi je nejčastěji rozšířen vir prasečí chřipky. „V posledním týdnu jsme Ústeckém kraji potvrdili dvacet dva nových případů onemocnění virem prasečí chřipky. Dva muži zemřeli,“ dodal ředitel ústecké krajské hygienické stanice Josef Trmal.

Počty nemocných lidí se pohybují těsně pod hranicí epidemie.
Pokles sice není příliš výrazný, pouze o tři procenta, přesto lze předpokládat, že epidemie je na ústupu.
Jediná věková kategorie, kde ještě počty pacientů narůstaly, jsou děti do pěti let, a to sedm procent.
Nejvýraznější pokles zaznamenali senioři nad šedesát let.
I přes mírný pokles počtu nemocných lidí, patří Děčín k okresům s nejvyšší nemocností z celého Ústeckého kraje.
Mezi lidmi je nejčastěji rozšířen vir prasečí chřipky.