Na Děčínsko udeřila epidemie chřipky a respiračních onemocnění. Počet nemocných lidí pořád roste. Epidemiologické oddělení děčínského pracoviště Krajské hygienické stanice zaznamenalo v mezitýdenním porovnání více než čtvrtinový nárůst. Desítky pacientů musely být dokonce kvůli respiračním potížím hospitalizovány. Mezi pacienty léčícími se v nemocnici je i několik s prasečí chřipkou.

„Počet nemocných pořád stoupá. Po přepočtu na standardizovaný průměr je na Děčínsku přibližně 2 300 nemocných na 100 tisíc obyvatel," říká Lenka Šimůnková z děčínského epidemiologického oddělená hygienické stanice. V okrese Děčín tak trápí chřipka a jiná respirační onemocnění přibližně tři tisíce lidí.

Hygienici již ale nyní mluví o epidemii. Dříve byla hranice pro vyhlášení epidemie stanovena na 2 500 nemocných na 100 tisíc lidí. To se ale v průběhu času změnilo. Dnes přesná hranice pro vyhlášení epidemie neexistuje.

„Lidé se dnes dost často léčí doma a na léčení si berou dovolené, takže to může zkreslit počty pacientů," vysvětluje Šimůnková, proč je epidemie vyhlašována dříve než v minulosti.

Vzestup počtu nemocných by se měl podle trendů z minulosti v dohledné době zpomalit, případně zastavit.

„Rozhodující ale budou jarní prázdniny. K největšímu počtu nákaz totiž dochází v kolektivech, jako jsou školní nebo školkové třídy. Anebo v prostředcích hromadné dopravy. To odpadne právě o jarních prázdninách," dodává Lenka Šimůnková.

Prudký nárůst počtu nemocných si vynutil již v polovině ledna uzavření děčínské nemocnice pro návštěvy. A zákaz platí stále, lidé za svými blízkými nemohou na návštěvu do všech nemocnic spadajících pod Krajskou zdravotní a. s.

Počet nemocných lidí stoupl i v celém Ústeckém kraji, podle ředitele krajské hygienické stanice Josefa Trmala epidemie nejspíš v právě končícím týdnu vrcholí. Nemocných je 13 720 lidí, o 12 procent více než před týdnem.

„Epidemie bude pravděpodobně v pátém týdnu vrcholit. Počty nemocných rostly ve všech okresech kromě Lounska," řekl Trmal. Nemocných s chřipkou je v kraji 13 720 lidí, tedy 1656 na 100 000 obyvatel.

Vliv na počty chřipkových onemocnění v regionu má i počasí. „Určitou roli hraje i kolísání teplot," dodal šéf krajských hygieniků. V sobotu se teploty pohybují mezi čtyřmi a šesti stupni Celsia. Ve středu byla v Doksanech na Litoměřicku naměřena nejvyšší teplota v celém Česku, plus 13,7 stupně Celsia. Ještě v sobotu ale byl celkový teplotní průměr v Čechách minus 14,6 stupně Celsia. Počty nemocných ovlivnila i týdenní smogová situace.

Několik pacientů leží v děčínské nemocnici také s tak zvanou prasečí chřipkou.

„V izolaci jsou v současné době čtyři pacienti. U jednoho, u kterého byl stav v týdnu vážný, zabrala léčba a jeho stav se zlepšuje," uvedl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. Na chřipku zatím v Ústeckém kraji letos zemřeli dva muži, jeden v litoměřické, druhý v teplické nemocnici. Oba trpěli chřipkou typu A/H1N1.