Lesem na úpatí děčínského Popovického vrchu se rozléhá kvílení motorové pily. I v tamních porostech totiž zůstávají několik týdnů po řádění vichřice Emma ležet stromy, které je potřeba pořezat a připravit k odvozu na další zpracování.

„Počasí není zrovna nejlepší a proto si musíme dávat větší pozor, protože podmáčený terén bývá zrádný,“ upozorňoval dřevorubec Vladimír Škach. Polomy odstraňuje v městských lesích Děčína už několikátý týden.

„Vichřice nám skolila asi pět set kubíků dřeva. Největší škody máme v oblasti zvané Vyhlídka u osady Lesná. Padla tam řada vzrostlých smrků,“ hlásil vedoucí děčínského lesního úřadu Antonín Novák.

Až se podaří polomy odstranit, smrkové porosty nahradí listnáče. „V téhle části Českého středohoří jsou živné půdy, do kterých se jehličnany absolutně nehodí. Proto upřednostňujeme listnáče,“ vysvětlil správce děčínských lesů, proč se při zakládání nových porostů zaměřují zejména na výsadbu buků, dubů a dalších druhů listnatých stromů.

Náporu vichřice v katastru Děčína neodolaly ani stromy na několika dalších místech. Kdyby všechny padly v souvislé ploše, dalo by se hovořit asi o dvou hektarech zničeného lesa.

Celkové škody v děčínském regionu jsou teď ale menší, než jaké za sebou na počátku loňského roku zanechal Kyrill. Tehdy řádící orkán v obecních a republikových lesích i na území národního parku České Švýcarsko shodil asi sedmdesát tisíc kubíků dřeva. Letošní březnová Emma vystavila škodní účet v asi třetinové výši.

„Spoustu stromů vichřice vyvrátila i s kořeny. Nejsou tedy polámané a je možné je nabídnout k běžnému dřevařskému zpracování,“ tvrdil při porcování dlouhého smrku na Popovickém vrchu Josef Zedník, další z dřevorubců, kteří odstraňují spadlé stromy v děčínských městských lesích.

„Ještě kousek popojeď, tady se to bude řezat líp,“ vybízel svoji manželku Janu za volantem traktoru. Takhle společně Zedníkovi podnikají v oboru lesnických prací už více než deset let.

Během chvíle se u lesní cesty ocitly další odvětvené kmeny spadlých stromů. Problém je v tom, že všude na pilách mají přetlak nabízené dřevní hmoty a tak se její výkupní ceny snižují.

„Záleží samozřejmě na druhu dřeva, ale v přepočtu je to ztráta až o pětistovku na kubíku. Peněz neutržíme tolik, jako při prodeji dřeva z běžně plánovaných těžeb,“ dodal Antonín Novák.

Napilno s likvidací polomového dříví budou mít i firmy, které odstraňují následky vichřice v republikových lesích.

„Není to ale zatím nikterak dramatická situace. Posílali jsme pracovníky těžebních společností především do míst, odkud musely zmizet stromy napadené kůrovcem,“ připomněl vedoucí děčínské správy Lesů České republiky Jiří Toms.

Na zpracování kalamitního dřeva v objemu zhruba pěti tisíc kubíků mají lesníci čas do konce května. „Je zřejmé, že nenecháme odstranit úplně všechny spadlé stromy. Některé z nich poslouží jako lapáky právě na zachycení nové populace kůrovce. Alespoň kvůli tomu nebudeme muset kácet jiné stromy ze zdravých porostů,“ dodal děčínský lesní hospodář.

Snížení cen prodávaného dřeva kvůli enormní nabídce této suroviny spíše promluví do ekonomiky těžebních firem.

„Se třemi hlavními našimi dodavateli prací jsme domluveni na pevných sazbách, takže cenový pokles se do našeho hospodaření příliš nepromítne,“ vysvětlil Jiří Toms.

S následky vichřice Emma bojují na Děčínsku nejen lesníci, ale také majitelé chalup a rodinných domků i dalších objektů, které třeba vlastní obce.
„Škody nám v děčínském regionu v průběhu uplynulého měsíce nahlásilo sto sedmdesát našich klientů. Je to podstatně menší počet, než v případě orkánu Kyrill. To jsme tady měli 592 pojistných událostí,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.