„Ze strany muže, co čin provedl, je to hanebnost. Šlo o útok jedince, odmítám jakoukoliv kolektivní vinu,“ uvedla. Zároveň vyzdvihla odvážnost jiných muslimů, kteří se naopak po teroristickém útoku podíleli na záchraně lidských životů. Muslima Osamu, který při teroristickém útoku bez váhání zachránil zraněného policistu, zná Ghaleb osobně. Setkala se s ním právě v Rakousku. Jeho život tam má podle ní dvě strany mince. Nejdřív jím prý opovrhovali, teď ho chválí. Jeho rodina si tam vloni chtěla koupit dům, ale úřady byly proti. Teď ho naopak ocenily za statečnost.
„Jsem ráda, že i přes snahy teroristů dostat všechny muslimy s podobnými teroristy do jednoho pytle, existují na druhou stranu tací, jako je 23letý Osama Hosna. V pondělí zachránil jednoho z víděnských policistů, když ho během střelby přitáhl k sobě a poskytl mu první pomoc. Oprávněně byl za tento hrdinský čin vyznamenán policií,“ informovala na svém facebookovém profilu.
„Znám ho osobně. Seznámili jsme se na jedné mezinárodní soutěži, kde byl jako dobrovolník. Svou pomocí zraněnému policistovi udělal muslimské obci velkou radost. Jeho čin přímo v praxi reprezentuje postoj většiny dlouhodobě žijících muslimů v Evropě. Jsme proti terorismu a násilí,“ poznamenala.
Zmínila však také skutečnost, která ji v souvislosti s Osamou zamrzela. „Minulý rok si jeho rodina chtěla koupit v dolním Rakousku dům. Starosta tamní vesnice jim ho ale odmítl prodat, protože jsou muslimové,“ naznačila negativní zkušenost, která před časem hrdinu z Vídně potkala.
V návaznosti na teroristický útok ve Vídni Eman Ghaleb odmítá jakoukoliv kolektivní vinu. „Reprezentoval tím sám sebe. Byl to útok jednotlivce, proti kterému je potřeba se postavit a nepodlehnout strachu,“ komentuje mladá Tepličanka.
Eman Ghaleb je mladá žena původem z Jemenu. Do podvědomí veřejnosti se dostala pro svoji angažovanost v souvislosti s uklidňování sporů mezi muslimskou a českou komunitou. V době studií na teplickém gymnáziu byla před lety spoluorganizátorkou úklidových akcí po arabských lázeňských hostech v Teplicích. Zprostředkovávala komunikaci mezi muslimi a místními obyvateli. Vyznává islám a veřejně nosí šátek, Českou republiku považuje za svůj domov. Ghalebová je v souvislosti se životem muslimů velmi aktivní na sociálních sítích, angažuje se ale také mimo internet.