Termín pro podání daně 
z příjmu fyzických osob končí 1.dubna, proto mají finanční úřady prodlouženou pracovní dobu a otevřeno i v místech, kde není pobočka. Už nyní eviduje krajská finanční správa o 30 procent více přiznání než v loňském roce. Řekl to mluvčí ústeckého finančního ředitelství Jiří Kotous.

Vyšší počet přiznání souvisí se zavedením solidární daně od počátku roku 2013 pro vysokopříjmové zaměstnance. Povinnost podat daňové přiznání tak mají i ti, kteří měli byť v jediném měsíci v roce příjem přes 103 536 korun.

„Máme tu firmu, která spadla do insolvence, zaměstnancům vyplatila jednorázové odstupné, ti pak musí odvést daň," vysvětlil Kotous. Stejnou povinnost mají lidé, kteří dostali třeba mimořádné odměny.

Finanční úřady v Ústeckém kraji stejně jako jinde v republice mají otevřeno ve všední den výjimečně do 18:00 a v sobotu od 08:00 do 12:00 hodin. Úředníci zajíždějí i do míst, kde pobočka není. Úředníci vybírají přiznání ve městech s pověřenou působností i třeba v Úštěku na Litoměřicku nebo Braňanech na Mostecku.

Fronty se na úřadech sice tvoří, ale podle Kotouse zdaleka nedosahují délek jako v minulosti.

„Bývá to deset, patnáct lidí, kteří se vejdou do budovy. Kde jsou ty časy, kdy se točili poplatníci v Ústí nad Labem od naší budovy až ke krajskému úřadu," připomněl mluvčí.

Právě pohodlí domova by mohlo podle Kotouse přimět lidi, aby vyřizovali vše elektronickou cestou.

„Pak mohou podat daně i za pět minut půlnoc. Navíc pak zpracování je pro nás jednodušší. Bohužel, tento způsob využívá nevelké procento osob," řekl. Po termínu běží ještě pětidenní lhůta, kdy je poplatníkům zaručeno, že ještě nedostanou od úřadu pokutu.