Cyklisté už vyšlápli do nové turistické sezony. Na Litoměřicku je ke kratším výletům i dlouhým výpravám láká především Labská stezka, protínající region podél řeky Labe.

Masovou oblibu si v posledních letech získala elektrokola. Šetří síly a i těm, kteří nemají úplně dokonale natrénováno, umožňují absolvovat vyjížďky téměř bez omezení. Tím jediným je dostatečná zásoba energie. Zatímco „pravověrní“ cyklisté za účelem jejího doplnění vyhlížejí po cestě restaurace a osvěžovny, elektrocyklisté navíc hledají zásuvky a nabíječky pro své stroje.

Služeb, nabízejících přehledy veřejných dobíjecích stanic, je hned několik. Deník je stručně zmapoval.

Přehlednou interaktivní mapu s přesnou adresou nabíjecí stanice a odkazy nabízí například portál e-biker.cz. Nechybí vyhledávání podle vybraných parametrů, plánování trasy a po přihlášení ani možnost komentovat nebo přidávat fotky. Pro podrobnosti může uživatel otevřít karty jednotlivých míst.

Také portál 74b.cz nabízí interaktivní mapu s vyznačenými nabíječkami. Zde je na první pohled vidět, které jsou k dispozici a které jsou nepřístupné, třeba v momentálně uzavřených areálech. Cyklista zde snadno zjistí otevírací doby jednotlivých míst. Portál, službu Sev.en Energy for Bikers a síť složenou z nabíjecích stanic PowerBox.One provozuje energetická skupina Sev.en.

Májové slavnosti v Jílovém
Na Májových slavnostech v Jílovém to rozjeli Fast Foodi, Maniac nebo Portless

Propracovanou službu cyklisté najdou také na stránce powerbox.one. Přes body na mapě tam lze otevřít karty jednotlivých nabíjecích míst včetně mnoha podrobností i kontaktních údajů.

Projekt KdeNabiju.cz nabízí v mapě i pár dalších nabíjecích míst a návod, jak si ji přenést do svého mobilního zařízení. Při hledání elektrocyklistům pomůže i portál cyklistevitani.cz a nebo filtr na portálu mapy.cz.

Nabíjecí stanice pro elektrokola. Ilustrační fotoNabíjecí stanice pro elektrokola. Ilustrační fotoZdroj: se svolením Powerbox

Kde nabít elektrokolo u Labské stezky v Ústeckém kraji:

Štětí, penzion a restaurace Oáza, Čs. Armády 146
Štětí, hotel Sport, Družstevní 400
Račice, Labe Aréna, Račice 130
Vědomice, Sporthotel BK Pod Lipou - Cyklokemp Pod Lipou, Vědomice 15
Vědomice, Meva-Tec, Roudnická
Chodouny - Lounky, Bistro U Trumpetky, Lounky 127
Litoměřice, Střelecký ostrov 488
Litoměřice, Dobrá Bašta, Mezibraní 5
Litoměřice, Penzion Laterna, Velká Dominikánská 99 
Terezín, Cyklistický klub Slavoj Terezín, Akademická 409
Lovosice, restaurace Beseda, Dlouhá 83/4
Velké Žernoseky, občerstvení U Přívozu
Ústí nad Labem, Labská bašta, Střekovské nábřeží 981
Velké Březno, restaurace Tivoli, Alej sportovců 148
Děčín, Kemp Děčín & Cyklostop, Polabí (Rytířská)
Děčín, infocentrum Městská knihovna Děčín, Karla Čapka 1441/3
Děčín, infocentrum, Karla Čapka 5
Děčín, restaurant s přívozem Dolní Grund, Dolní Žleb 28
Horní Počaply, sportovní areál, Horní Počaply 264 

Údaje jsme čerpali ze zmíněných portálů.

Celá Labská stezka měří od pramene Labe v Krkonoších až k ústí řeky do Severního moře v německém městě Cuxhaven 1270 kilometrů. Cestou nabízí obrovské množství přírodních, architektonických i kulturních zážitků. V České republice je jen její menší část, asi 370 kilometrů. Označuje se jako cyklotrasa číslo 2 a prochází Královéhradeckým, Pardubickým, Středočeským a Ústeckým krajem.

V Ústeckém kraji měří Labská stezka asi 96 kilometrů. Spojuje města jako jsou Štětí, Roudnice nad Labem, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín. „Během putování po Labské stezce mohou cykloturisté navštívit například Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem, světoznámý Terezín, historické centrum města Litoměřice, hrad Střekov nebo zámek v Děčíně. Unikátním zážitkem je pak průjezd údolím Porta Bohemica, kde řeka Labe vytvořila nevšední krajinu s hlubokým zářezem říčního údolí do Českého středohoří. Z Ústeckého kraje pokračuje dále Labská stezka do Německa, kde je označována názvem Elberadweg,“ uvádí kromě řady dalších zajímavostí portál Labská stezka v Ústeckém kraji. Ten zároveň na facebookové stránce nabízí aktuality a tipy z této oblasti.

Litoměřice lemuje Labská stezkaLitoměřice lemuje Labská stezkaZdroj: Destinační agentura České střehodohoří

Kdo by chtěl Labskou stezku projet celou naráz, měl by si podle samotných cyklistů rezervovat alespoň dva týdny volna. Se zajímavou radou přichází Turistický magazín: „Znalci doporučují jet německou část proti proudu řeky kvůli převládajícímu směru větru.“

Hlavním budovatelem a investorem do infrastruktury na Labské stezce je od roku 2010 Ústecký kraj. Nejnovějšími úseky jsou úsek Hněvice – Račice a úsek Třeboutice – Nučnice, které byly dokončeny v roce 2020. Na čátku roku 2024 začala výstavba asi 1 kilometr dlouhého úseku u obce Okna mezi Nučnicemi a Lounkami. „Součástí stavby je i nový most přes Úštěcký potok. Realizace je plánována na letošní rok, takže cyklisté budou moci po novém a bezpečném úseku Labské cyklostezky jezdit již v cyklistické sezoně 2025,“ uvádí Destinace České středohoří. Ta má na starosti marketing oblasti.

Jak a za kolik vznikala Labská stezka v Ústeckém kraji:

Etapa I.
Úsek, Valtířov (pouze odpočívka), Velké Březno, Tivoli, Malé Březno, Přerov a Litoměřice k. ú. Třeboutice. Podpora z ROP Severozápad. Celkové náklady na stavbu cca. 82 985 182 Kč.

Etapa II.
Děčín, Těchlovice, Církvice, Libochovany, Velké Žernoseky, Jakuby. Podpora z ROP Severozápad. Celkové náklady na stavbu cca. 239 293 901 Kč.

Etapa III.
Úsek Třeboutice – Nučnice. Podpora IROP. Celkové náklady na stavbu cca 45 169 300 Kč.
Úsek Račice – Hněvice. Podpora IROP. Celkové náklady na stavbu cca 36 931 363 Kč.
Úsek Dobříň – Račice – Malovíska. Podpora Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a Ústeckého kraje (ÚK). Celkové náklady na stavbu cca 21 415 344 Kč.

Zdroj: kr-ustecky.cz