Vláda nesmí zasahovat do rozhodování úřadů. To si myslí dvě ekologická sdružení, která se obrátila na pražský městský soud. Podle jejich názoru by měl zrušit loňské vládní usnesení, které staví veřejný zájem na stavbě jezu nad zájem ochrany přírody.

Vláda se snažila prohlášením veřejného zájmu na stavbě jezu prosadit jeho vybudování. Podle ekologických sdružení tak ale výrazně překročila své pravomoci.

„Usnesení vlády o stavbě jezu jako veřejném zájmu se má stát závazným podkladem pro rozhodování stavebních úřadů a orgánů ochrany přírody. Ty se jím budou muset řídit podobně jako územním plánem. Vláda tak nezákonně rozhodla o konkrétním stavebním záměru,“ upozornil advokát Petr Svoboda, který před městským soudem zastupuje sdružení Arnika, jež patří k dlouhodobým odpůrcům stavby jezu, a teplickou pobočku Českého svazu ochránců přírody Fergunna.

Vizualizace jezu na Labi.
Brabec bude jednat s Evropsou komisí a Němci o kompenzacích za jez u Děčína

Podle děčínského poslance z vládní ČSSD, bývalého šífáka a zastánce stavby plavebního stupně pod Děčínem, Jaroslava Foldyny je žaloba součástí přetlačované o jez. „Každý má právo takto postupovat. Nicméně jsem přesvědčen, že je to další pokus, jak bojkotovat ten proces, který se zdá být z logiky věci nezvratný,“ poznamenal Jaroslav Foldyna a doplnil, že plavební stupeň na řece Labi jednou bude skutečně postaven.

„Odpůrci jezu využívají stejně jako my, jeho zastánci, všechny možnosti, které jim právní systém dává. Jediným, kdo na to ale doplatí, budou občané a průmysl České republiky,“ dodal Foldyna.

Stavba jezů je ale v současné době neproveditelná. Správa Národního parku České Švýcarsko totiž vydala stanovisko, že stavba jezu by byla tak velkým zásahem do přírody, že jej nelze kompenzovat. Opírala se při tom o posudky několika odborných institucí.

Plavební stupeň je naplánován jen několik kilometrů po proudu Labe od centra Děčína. Tato část labského údolí je součástí evropsky významné lokality a součástí systému ochrany přírody Natura 2000. Premiér Andrej Babiš s ministrem životního prostředí se u Evropské komise snaží vyjednat možnost vybudovat kompenzační opatření i na území jiného státu, v tomto případě Německa.

Chápani jsou nyní k vidění v děčínské zoo.
FOTO: Do Zoo Děčín přijeli chápani

Mnohem radikálnější návrh přinesl ministr dopravy Dan Ťok, který rovnou navrhl toto území ze systému Natura vyškrtnout. To by ale pro Českou republiku znamenalo poměrně velké finanční sankce. Těm byla blízko v době, kdy se připravovalo vyhlášení evropsky významné lokality Porta Bohemica. České úřady totiž měly s jejím vyhlášením poměrně značné zpoždění. Pokud by ji vláda nevyhlásila, hrozily ztráty v miliardách korun, například v podobě škrtnutí evropských dotací na vodní dopravu.