VYBRAT REGION
Zavřít mapu

E-recept nebude plnit funkci, kterou sliboval

Děčínsko /HLASUJTE/ - Elektronický recept do konce března zprovozní všechny lékárny na Děčínsku, lékaři se k nim ale nepřidají

8.1.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

To, že začnou lékaři pacientům vydávat předpisy na léky v elektronické podobě, je zatím na Děčínsku čirá fikce. Teoreticky by si lidé sice mohli vyzvednout recept v elektronické podobě už nyní, skutečnost je ovšem jiná. Důvody jsou prosté. Na rozdíl od lékáren, které jsou ze zákona povinné začít od pacientů e-recepty brát nejpozději do konce března, lékaře k tomu nikdo nenutí.

Lékaři nemají informace

lékař, který by chtěl e-recept vystavit, si musí na své náklady od Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nebo distributora, který je oprávněný ho instalovat, pořídit speciální router. Přes něj pak zašifrovaně musí do centrálního úložiště elektronických receptů poslat informaci, jaký lék a komu předepisuje a pacientovi předat třiceti pěti místný kód. Ten lze zaslat pacientovi i mailem či sms. S kódem pacient zajde do lékárny, kde si ho ověří a lék vydají. Samotní lékaři k takové formě předepisování léků ale mají velké výhrady, nebo o ní nejsou nejsou informovaní. Někteří lékaři nemají ani internetové připojení a nemohou tedy e-recept vystavit, i kdyby chtěli.

„Nemám o takové možnosti jiné informace, než z rádia,“ tvrdila třeba praktická lékařka Alena Charouzdová z Děčína.

„Já e-recept zavádět nebudu. Nepatřím mezi ty, kdo jsou technicky vepředu. Uvažuji pouze o připojení k internetu, ale z jiných důvodů,“ řekl děčínský praktický lékař Vladimír Zahradník.

Někteří lékaři mají i obavy o data svých pacientů.

„Ne, nechci zavádět e-recept. Neumím si představit, jak to internetová síť zvládne. Všichni lékaři ordinují a předepisují léky dopoledne. Podle mne se síť přetíží,“ sdělila své obavy rumburská lékařka Jana Vavříková. Dodala, že nedůvěřuje ani zabezpečení systému, který podle ní bude napadnutelný.

„Banky se také pyšní tím, jak mají zabezpečená data svých klientů a hackeři se do jejich systémů přesto dostanou,“ uzavřela Vavříková.

Nemocnice také nespěchají

Nemocnice se k možnosti vydávat pacientům recepty elektronicky staví také zdrženlivě.

„Sledujeme nejnovější technické trendy. Jestli to bude pro pacienty přínosné, v budoucnu takový systém zprovozníme. Zatím ale ne,“ řekl mluvčí Krajské zdravotní Karel Krois.

„Nejsme na to technicky připraveni, zatím o zavedení elektronického receptu neuvažujeme,“ vyjádřila stanovisko rumburské nemocnice Martina Kučerová.

Lékárny ovšem musí sytém, který jim umožní přijímat e-recept od zákazníků, zprovoznit do konce března. Do té doby bude nabíhat ve zkušebním provozu.

Všechny lékárny dostanou routery pro komunikaci s centrálním úložištěm receptů od Státního ústavu pro kontrolu léčiv zdarma. Mohou si je nechat instalovat i od softwarové firmy, která spravuje jejich informační systémy. Pokud jí Státní ústav pro kontrolu léčiv zařadí mezi distributory routerů.

Lékárny mají výhrady

Lékárníci na Děčínsku se ovšem k zprovoznění elektronického systému vydávání léků staví různě.

„Zatím mi router nikdo nenabídl. Až ho budu mít nainstalovaný, nikdo mi elektronický recept nepřinese, ale já budu stejně přes router muset odeslat Státnímu ústavu informace o všech lécích, které vydám na předpis. Podle mne je to celé jen o získávání informací,“ řekl Pavel Harmáček z lékárny u obchodu Hypernova v Děčíně.

Stejný názor zastává i předseda okresní organizace České lékárnické komory na Děčínsku, Jindřich Šmíd: „Samozřejmě, že lékárny budou dodržovat zákon a systém přijímání elektronického receptu zprovozní. Pokud k němu ale nepřistoupí lékaři, bude skutečně plnit jedinou funkci. Státní ústav pro kontrolu léčiv získá dokonalou kontrolu nad tím, kdo co komu předepsal a za kolik to lékárna pacientovi prodala.“

Dodal, že o rozsahu dat, která budou lékárny Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv zasílat, vedou právníci lékarnické komory se Státním úřadem pro kontrolu léčiv v současné době jednání.

Lékárníci totiž považují mnoho údajů, které předají Státnímu ústavu za osobní data pacientů, která podléhají ochraně ze zákona.

SÚKL chce získávat důvěrná data

„Lékárny se nakonec Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv podle mne podvolí a dají mu data, která chce. Úřad pro kontrolu léčiv má totiž nad lékárnami velkou moc. Může u nich kontrolovat prakticky vše. Jak skladují léky, kolik jich vydávají nebo zda dodržují normy. Lékárníci s ním nechtějí jít do vleklého sporu,“ řekl Jiří Skopový, jehož softwarová firma patří mezi distributory routerů od státního úřadu pro kontrolu léčiv.

Podle jeho mínění, se lékárny nejvíce obávají toho, že úřad bude vědět za jaké ceny prodávají a nakupují léky.

„Ty se totiž může potom rozhodnout regulovat,“ řekl Skopový. I on potvrdil, že zájem lékařů je zatím opravdu nulový a celý sytém takzvané elektronické transkripce bude sloužit opravdu pouze pro potřeby evidence Státního úřadu pro kontrolu léčiv.

Možnou hrozbu vidí i v tom, že data, která se Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv dostanou do ruky, budou lákavým cílem i pro jiné subjekty. Ty je mohou podle Skopového využít pro své obchodní účely.

Autor: Jan Trojan

Nahravá se anketa
8.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 110 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Kontrolor kvality v automobilovém průmyslu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 145 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Rumburk, Horní Jindřichov., , Požadujeme: dobrý zrak na blízko (brýle nevadí), časovou FLEXIBILITU, manuální zručnost, fyzická zdatnost, pečlivost, zodpovědnost, ochotu pracovat ve směnném provozu., , Popis činnosti: Jedná se o různorodou práci v kontrole kvality, která probíhá ve firmě Benteler automotive Rumburk. U nás máte možnost kariérního postupu. Jde o směnný provoz - směny si společně domluvíme podle Vašich dispozic a našich potřeb. Nabízíme dlouhodobou spolupráci., , mzda dle zaučení 110-145Kč/hod, příplatky za noční, svátky, SO+NE, placené i přestávky, příležitost kariérního růstu (i při částečném úvazku), benefity formou cafetérie pro klíčové zaměstnance., Možnost práce i na dohodu o pracovní činnosti., , Kontakt: telefonicky 9:00 - 15:30 hod, příp. e-mailem. Pracoviště: Flexima s.r.o. - rumburk, 408 01 Rumburk. Informace: Tomáš Borůvka, +420 731 155 976.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 23 000 Kč

Svářeči Zámečník - svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Vilsnická č.p. 45, Děčín XII-Vilsnice, 405 02 Děčín 2, , Nástup možný ihned. , Požadujeme vyučení v oboru kovo, znalost sváření metodou MIG-MAG (svářečský průkaz můžeme zajistit)., Žadatel, který má svářečský průkaz, má přednost. , , Nabízíme stravenky., , Kontakt: , Ing. Ladislav Justra, tel. 739 051 168, e-mail: justralad@seznam.cz, osobní jednání na výše uvedené adrese od 6:00 hod do 16:00 hod.. Pracoviště: Justra trezory, s.r.o. - 01 (sídlo), Vilsnická, č.p. 45, 405 02 Děčín 2. Informace: Ladislav Justra, +420 739 051 168.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 100 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Rynartice č.p. 81, Jetřichovice, 405 02 Děčín 2, , Požadujeme praxi v přípravě hotových jídel. , Nabízíme možnost ubytování a stravování. Možnost zajištění dopravy., , Kontaktní osoba:, Radek Šmejkal, tel. 607 936 394, e-mail: penzion@tokan.cz. Pracoviště: Radek šmejkal - 03 (penzion tokáň), 405 02 Děčín 2. Informace: Radek Šmejkal, +420 607 936 394.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: , Tovární č.p. 63, Děčín XXXII-Boletice nad Labem, 407 11 Děčín 9, , Nástup možný ihned., Popis práce:, Manipulační dělník provádí manipulaci s materiálem, řídí VZV., Dle pokynů předáka manipulační skupiny převáží materiál pro výrobu (chemikálie, obaly) vychystané skladníkem zásobování do výrobních provozů., Dle pokynů předáka manipulační skupiny převáží polotovary a hotové výrobky na určené místo., Provádí čerpání materiálu z přepravních prostředků do zásobníků a menších obalů, při této činnosti se řídí platnými provozními řády., Provádí další potřebnou manipulaci s materiálem., Při své činnosti dodržuje zásady BOZP, požární ochrany, se kterými byl seznámen., Při obsluze zařízení se řídí stanovenými technologickými postupy, provozními řády zařízení, požárními řády zařízení a pokyny provozního dispečera a předáka manipulační skupiny., Před zahájením své činnosti provede kontrolu svěřeného manipulačního prostředku (kontrolu funkčnosti ovládacích prvků, brzd, pneumatik a jejich nahuštění). Zjištěné závady nahlásí předákovi manipulační skupiny., Pravidelně kontroluje stav provozních náplní, provádí jejich doplňování., Provádí drobnou údržbu a očistu manipulačního prostředku., Nesmí používat manipulační prostředek, který by pro svůj stav a závady mohl ohrozit zdraví nebo životy osob, způsobit požár, škody na životním prostředí nebo majetkové škody., Při odchylném průběhu čerpání nebo poruše zařízení, který mohou mít za následek vznik havarijního stavu, provede dle situace, svých znalostí a zkušeností a dle provozního řádu zařízení (je-li v něm takový stav popsán) neprodleně zásah k odvrácení rizika havárie. Současně oznámí co nejdříve vzhledem ke konkrétní situaci tuto skutečnost předákovi manipulační skupiny nebo mistru výroby., Při obsluze zařízení a manipulaci s látkami je povinen používat předepsané OOPP., Účastní se zdravotních prohlídek k ověření zdravotní způsobilosti a školení a přezkoušení z odborné způsobilosti v rozsahu požadavků na odbornou způsobilost., U činností vyžadujících odbornou způsobilost dodržuje stanovené pracovní postupy, zásady bezpečnosti a ochrany zdraví a požární ochrany, se kterými byl seznámen při školení a ověření odborné způsobilosti., Vykonává další činnosti (drobnou údržbu zařízení, nátěry konstrukcí, údržbu ploch) dle pokynů předáka manipulační čety a mistra výroby., Nadřízený pracovník - předák manipulační skupiny, Požadovaná odborná způsobilost: - řidič VZV, , Nabízíme:, Stravování na pracovišti, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní/životní pojištění, odměny dle individuálních pracovních výsledků, , Kontakt: Ing. Michal Urbánek, e-mail: michalurbanek@chemotex.cz. Pracoviště: Chemotex děčín a. s. - 01 (sídlo), Tovární, č.p. 63, 407 11 Děčín 9. Informace: Josef Urbánek, +420 412 709 212.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

REMÍZA. Varnsdorf (ve žlutém) remizoval s Táborskem 1:1.
25

FOTO: Varnsdorf má jistou záchranu!

Mladé Labe
36

FOTO, VIDEO: Mladé Labe patřilo tanečním i pěveckým vystoupením dětí

OBRAZEM: Historické májové trhy obsadily děčínský zámek

Děčín - Na tradiční Historický trh májový se lidé mohli vydat v sobotu 19. května.

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Děčínsko - I tento týden probíhá anketa Děčínského deníku O nejroztomilejší miminko týdne. Hlasovat můžete do pátku do 12:00 hodin, a to každou půlhodinu. Výsledky se dozvíte vždy v sobotu ráno, kdy na našich webových stránkách naleznete nová miminka i anketu.

OBRAZEM: Na náměstí v Děčíně se sjely veterány

Děčín - Na své si v sobotu 19. května přišli milovníci automobilových veteránů na Masarykově náměstí v Děčíně. Mohli si tam totiž prohlédnout nejrůznější desítky let stará auta i motorky.

FOTO, VIDEO: Ve znamení páry. Šlechtična a Štokr se prohnaly krajem

Proboštov, Ústecký kraj - Oslavy 160 let Ústecko-teplické dráhy jsou v plném proudu a milovníci železnice a parních lokomotiv si užívají plnými doušky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT