To, že začnou lékaři pacientům vydávat předpisy na léky v elektronické podobě, je zatím na Děčínsku čirá fikce. Teoreticky by si lidé sice mohli vyzvednout recept v elektronické podobě už nyní, skutečnost je ovšem jiná. Důvody jsou prosté. Na rozdíl od lékáren, které jsou ze zákona povinné začít od pacientů e-recepty brát nejpozději do konce března, lékaře k tomu nikdo nenutí.

Lékaři nemají informace

lékař, který by chtěl e-recept vystavit, si musí na své náklady od Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nebo distributora, který je oprávněný ho instalovat, pořídit speciální router. Přes něj pak zašifrovaně musí do centrálního úložiště elektronických receptů poslat informaci, jaký lék a komu předepisuje a pacientovi předat třiceti pěti místný kód. Ten lze zaslat pacientovi i mailem či sms. S kódem pacient zajde do lékárny, kde si ho ověří a lék vydají. Samotní lékaři k takové formě předepisování léků ale mají velké výhrady, nebo o ní nejsou nejsou informovaní. Někteří lékaři nemají ani internetové připojení a nemohou tedy e-recept vystavit, i kdyby chtěli.

„Nemám o takové možnosti jiné informace, než z rádia,“ tvrdila třeba praktická lékařka Alena Charouzdová z Děčína.

„Já e-recept zavádět nebudu. Nepatřím mezi ty, kdo jsou technicky vepředu. Uvažuji pouze o připojení k internetu, ale z jiných důvodů,“ řekl děčínský praktický lékař Vladimír Zahradník.

Někteří lékaři mají i obavy o data svých pacientů.

„Ne, nechci zavádět e-recept. Neumím si představit, jak to internetová síť zvládne. Všichni lékaři ordinují a předepisují léky dopoledne. Podle mne se síť přetíží,“ sdělila své obavy rumburská lékařka Jana Vavříková. Dodala, že nedůvěřuje ani zabezpečení systému, který podle ní bude napadnutelný.

„Banky se také pyšní tím, jak mají zabezpečená data svých klientů a hackeři se do jejich systémů přesto dostanou,“ uzavřela Vavříková.

Nemocnice také nespěchají

Nemocnice se k možnosti vydávat pacientům recepty elektronicky staví také zdrženlivě.

„Sledujeme nejnovější technické trendy. Jestli to bude pro pacienty přínosné, v budoucnu takový systém zprovozníme. Zatím ale ne,“ řekl mluvčí Krajské zdravotní Karel Krois.

„Nejsme na to technicky připraveni, zatím o zavedení elektronického receptu neuvažujeme,“ vyjádřila stanovisko rumburské nemocnice Martina Kučerová.

Lékárny ovšem musí sytém, který jim umožní přijímat e-recept od zákazníků, zprovoznit do konce března. Do té doby bude nabíhat ve zkušebním provozu.

Všechny lékárny dostanou routery pro komunikaci s centrálním úložištěm receptů od Státního ústavu pro kontrolu léčiv zdarma. Mohou si je nechat instalovat i od softwarové firmy, která spravuje jejich informační systémy. Pokud jí Státní ústav pro kontrolu léčiv zařadí mezi distributory routerů.

Lékárny mají výhrady

Lékárníci na Děčínsku se ovšem k zprovoznění elektronického systému vydávání léků staví různě.

„Zatím mi router nikdo nenabídl. Až ho budu mít nainstalovaný, nikdo mi elektronický recept nepřinese, ale já budu stejně přes router muset odeslat Státnímu ústavu informace o všech lécích, které vydám na předpis. Podle mne je to celé jen o získávání informací,“ řekl Pavel Harmáček z lékárny u obchodu Hypernova v Děčíně.

Stejný názor zastává i předseda okresní organizace České lékárnické komory na Děčínsku, Jindřich Šmíd: „Samozřejmě, že lékárny budou dodržovat zákon a systém přijímání elektronického receptu zprovozní. Pokud k němu ale nepřistoupí lékaři, bude skutečně plnit jedinou funkci. Státní ústav pro kontrolu léčiv získá dokonalou kontrolu nad tím, kdo co komu předepsal a za kolik to lékárna pacientovi prodala.“

Dodal, že o rozsahu dat, která budou lékárny Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv zasílat, vedou právníci lékarnické komory se Státním úřadem pro kontrolu léčiv v současné době jednání.

Lékárníci totiž považují mnoho údajů, které předají Státnímu ústavu za osobní data pacientů, která podléhají ochraně ze zákona.

SÚKL chce získávat důvěrná data

„Lékárny se nakonec Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv podle mne podvolí a dají mu data, která chce. Úřad pro kontrolu léčiv má totiž nad lékárnami velkou moc. Může u nich kontrolovat prakticky vše. Jak skladují léky, kolik jich vydávají nebo zda dodržují normy. Lékárníci s ním nechtějí jít do vleklého sporu,“ řekl Jiří Skopový, jehož softwarová firma patří mezi distributory routerů od státního úřadu pro kontrolu léčiv.

Podle jeho mínění, se lékárny nejvíce obávají toho, že úřad bude vědět za jaké ceny prodávají a nakupují léky.

„Ty se totiž může potom rozhodnout regulovat,“ řekl Skopový. I on potvrdil, že zájem lékařů je zatím opravdu nulový a celý sytém takzvané elektronické transkripce bude sloužit opravdu pouze pro potřeby evidence Státního úřadu pro kontrolu léčiv.

Možnou hrozbu vidí i v tom, že data, která se Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv dostanou do ruky, budou lákavým cílem i pro jiné subjekty. Ty je mohou podle Skopového využít pro své obchodní účely.