V Děčíně a Šluknově by mohlo být zase o něco klidněji. A také větší bezpečí. Kromě strážníků městské policie totiž v obou městech od července na pořádek a klid dohlížejí i takzvaní Asistenti prevence kriminality (APK). V Děčíně jich funguje pod městskou policií deset, ve Šluknově dva.

Velký zájem

O to, stát se APK, byl mezi lidmi po celé zemi obrovský zájem.

„Asistenti prevence mohou fungovat všude, kde obec chce," tvrdí Jitka Gjuričová, ředitelka odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra. Kromě dvou měst na Děčínsku působí APK v dalších devíti městech v Česku. Celkem do služby nastoupilo od července 50 APK.

„Je to práce na dva roky. Samozřejmě, pokud budou asistenti plnit své povinnosti, jinak je vyměníme," říká Gjuričová s tím, že APK jsou převážně z řad Romů. „Ti, co se na toto místo dostali, si připsali velký úspěch. Mimo jiné museli napsat motivační dopis," popisuje výběrová řízení Gjuričová s tím, že města jejich mzdy nestojí ani korunu. Vše hradí získaná dotace.

Žádní kovbojové

APK nejsou žádní kovbojové, kteří by v ulicích měst drsně vymáhali zákon. Jejich pracovní náplní není vyšetřovat, ale dohlížet na klid a dodržování pořádku. A to, že to jsou v drtivé většině Romové, je důležité: Právě oni své komunitě nejlépe rozumí, právě oni s ní dokáží jednat a nasměrovat správným směrem.

„Padesát až sedmdesát případů vyřeší sami," říká šéf děčínské městské police Marcel Horák. Byl to právě on, kdo v roce 2009 v Děčíně projekt APK rozjel. Romové za ním totiž sami chodili, že jsou nespokojení se situací v některých částech města. Například v Boleticích, kde se situace po zavedení APK radikálně změnila k lepšímu. A to i přesto, že APK nemají, na rozdíl od strážníků, žádné pravomoci.

„Lidé si na preventisty zpočátku stěžovali. Že nic nedělají a jenom chodí," přiznává primátor města Děčína František Pelant. Jejich obraz se v očích veřejnosti změnil k lepšímu.

„Jedním ze smyslů projektu je zlepšit obraz Romů v očích veřejnosti," tvrdí Gjuričová.

O tom, že se v Děčíně APK nebudou nudit, svědčí čísla.

„Za rok v Děčíně řešíme čtrnáct tisíc událostí," říká Marcel Horák s tím, že APK, kteří, na rozdíl od minulosti budou pracovat ve směnách a také v noci, usnadňují život také strážníkům. Udělají za ně totiž část práce; strážníci pak mohou působit jinde.

Projekt Asistent prevence kriminality
Projekt trvá dva roky: Od 1. července 2012 do 30. června 2013
Zapojilo se do něj jedenáct měst v Moravskoslezském, Středočeském a Ústeckém kraji
Celkem nastoupilo 50 APK, nejvíce v Děčíně a Karviné
Do výběrového řízení se přihlásilo 324 obyvatel České republiky, k výběrovému řízení se jich dostavilo 258.
Na Děčínsku a Šluknovsku se přihlásili pouze muži, v jiných městech byl ale zájem o práci APK i mezi ženami