VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvacet let strávil v domácí péči, nyní hledá zaměstnání

Děčín - I přes svůj těžký handicap se Roman snaží najít si zaměstnání. Od malička nemluví, pouze slabikuje a ke komunikaci s ostatními používá gestikulaci a mimiku.

30.8.2009
SDÍLEJ:

I přes svůj těžký handicap se Roman snaží najít si zaměstnání.Foto: Petra Pavlíčková

Na Děčínsku je stále více lidí, kteří mají chuť a vůli si najít práci a být samostatní, a to i přesto, že mají těžší handicap a pro dosažení svého cíle potřebují individuální podporu.

Nikdy nechodil do školy

Jednou z možností, jak začít, je využít službu Sociální rehabilitace – pracovní trénink, kterou poskytuje děčínské Občanské sdružení Jurta.

Programu využívá i Roman Tuček, který dvacet let strávil v domácí péči. Nikdy nechodil do školy ani do zaměstnání. Od malička nemluví, pouze slabikuje, a ke komunikaci s ostatními používá gestikulaci a mimiku.

Do Jurty nastoupil začátkem května letošního roku. „Myslela jsem si, že díky Romanovu handicapu a žádným pracovním zkušenostem to bude obzvlášť těžké. Během prvního dne jsem však byla velmi překvapená jeho energií, chutí do práce a potřebou učit se nové věci“, řekla sociální pracovnice Markéta Tomášková.

Předčil očekávání všech

Během prvního měsíce Roman svým tempem předčil ostatní uživatele.

„V průběhu pracovní rehabilitace používáme tréninkové pracovní úkoly, kde kromě kvality u zadané činnosti hodnotíme také čas, za který uživatelé práci vykonají a měkké dovednosti, jako je komunikace s vedoucími dílen, schopnost rozpoznat a řešit problém, samostatně si říci vedoucímu o kontrolu hotové práce a přidělení nové činnosti, či dodržování přestávky, začátku a konce pracovní doby,“ uvedla Petra Pavlíčková z Jurty.

S úsměvem dodala, že Roman tyto dovednosti plnil již první týden svého docházení do služby, bravurně komunikoval pomocí gestikulace a hlásek s vedoucími, kteří neměli problém pochopit, co jim Roman naznačuje či ukazuje. Spíše než ho učit těmto dovednostem museli Romana upozorňovat na to, aby díky své energii a pracovitosti dodržoval pracovní přestávku a především konec pracovní doby.

Už se zpaměti podepíše

„Jelikož se Roman velmi rychle učí a manuální práci i s měkkými dovednostmi zvládá na jedničku, chtěli jsme zapracovat na zvýšení jeho gramotnosti. Roman se už zpaměti podepíše, také umí datum narození. Má z toho obrovskou radost a chce se učit stále více,“ dodala Markéta Tomášková.

Romanovi a jeho rodičům navrhli přestup do služby Podporované zaměstnávání. Tam si za podpory pracovního konzultanta uživatelé hledají vhodné pracovní místo, a zároveň je jim poskytnuta osobní asistence při zapracování v novém zaměstnání. „Roman sice nemluví, ale je velmi inteligentní a rozumí všemu, co mu lidé řeknou. Nemá potíže s chápáním věcí, které mu lidé říkají a vysvětlují. Rychle reaguje a pokud něčemu nerozumí, dá to najevo.“ podotkla sociální pracovnice. Dodala, že to byl také důvod proč chtějí aby Roman chodil do zaměstnávání a bral za svou práci plat.

Děčínské občanské sdružení Jurta již od roku 1996 poskytuje lidem se zdravotním postižením a lidem dlouhodobě žijícím v pobytových zařízeních v nezbytně nutnou podporu tak, aby se mohli stát součástí přirozeného prostředí a žít běžným způsobem života založeným na soběstačnosti.

BARBORA KAMARÝTOVÁ
MICHAELA HLINKOVÁ

30.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

BK Opava – BK Armex Děčín 87:71
26

Opava nedala Válečníkům šanci

Nejvýraznější proměnou prochází okruh kolem jetřichovických skal.
23

FOTO: Vyhlídky v národním parku budou po opravě bezpečnější

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ústecký kraj /FOTO/ - Sládek na policii, Horáček na koloběžce. To jsou jen některé ze zajímavostí, které jsme zachytili při volbách v Ústeckém kraji.

STAN bude požadovat přepočítání výsledků voleb, chybí mu "kroužky"

Ústecký kraj - Uskupení Starostové a nezávislí prý chybějí preferenční hlasy.

Organizátor festivalů D. Pešťák: Hendikepovaným dětem jsme už předali 180 tisíc

Děčín – David Pešťák z Děčína ve spolupráci s Jaroslavem Horákem organizuje charitativní koncerty a festivaly pro hendikepované děti. Rockeři s dobrým srdcem už mají na svém kontě desítky takových akcí, kam zvou nejen známé kapely, ale i oblíbené herce.

V Opavě přišlo povzbuzení, nyní to chce konečně vyhrát!

Varnsdorf – Dalo by se říci, že teď, nebo nikdy. Severočeský Varnsdorf by se rád odlepil z posledního místa. A hlavně chce vymazat nulu v kolonce výher.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení