Téměř čtvrt miliardy korun investoval Ústecký kraj do přestavby Ústavu sociální péče v Jiříkově na Děčínsku. Jeho klienti tak už nemusí spát po osmi na pokoji, v nově přistavěném křídle vznikly jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje, ve kterých může bydlet až stovka mentálně postižených.

Podle ředitele Domova Severka Pavla Malečka má ústav ve čtyřtisícovém městě na severní hranici Čech téměř stoletou tradici, původně jako špitál vedený řádovými sestrami. Město se teď bojí, co bude s opuštěnými budovami.

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová při předání rekonstruovaného ústavu připomněla, že ještě v roce 2009 byl ústav v nevyhovujícím stavu. Klienti bydleli v několika pavilonech, mezi kterými museli zaměstnanci přenášet jídlo. V pokojích žilo společně až osm lidí a sociální zařízení bylo jedno na celé patro.

„Donedávna jsme se budovami, které tu stály, nemohli pyšnit," dodala hejtmanka s tím, že některé objekty pocházely ještě z 19. století.
Jednu původní budovu kraj opravil a přistavěl k ní nové prostory, ostatní stojí prázdné hned naproti přes ulici. Obavy o jejich osud vyjádřil starosta Jiříkova Michal Maják.

„Naši občané se obávají, že budovy půjdou do dražby a nastěhují se do nich nepřizpůsobiví," řekl starosta a požádal kraj, aby domy převedl městu. Podle hejtmanky to ale není tak snadné, protože kraj do domů investoval, před několika lety například nechal osadit nová plastová okna.

Rekonstrukce a přístavba za 233 milionů korun začala v prosinci 2009. Stavba skončila v červnu letošního roku.  Dnes v něm bydlí 93 lidí, mají k dispozici společenské místnosti, prostor pro výtvarné dílny, tělocvičnu i místnosti pro rehabilitaci.

S tou je ale podle ředitele ústavu Malečka problém, protože pojišťovny ji ústavům nechtějí proplácet.

„Pokud se mi nepodaří smlouvu uzavřít, nabídnu prostory k pronájmu soukromníkovi s tím, že první musí jít na řadu naši klienti, pak ale může nabízet rehabilitaci i pro veřejnost," vysvětloval hejtmance nutnost rozvažovat jak zdravotní, tak ekonomické hledisko.

V Ústeckém kraji v minulosti vznikalo velké množství ústavů sociální péče, podle hejtmanky je současný stav důsledkem předrevoluční snahy odsouvat duševně nemocné jak na okraj společnosti, tak do okrajových oblastí Česka. Ve 40 ústavech se kraj stará o téměř 2 500 klientů.

Přestože Ústecký kraj slavnostně předal do užívání jeden z největších ústavů ve své správě, další chce zavřít. V Ústeckém kraji do roku 2015 klienti opustí velkokapacitní ústavy v Hliňanech u Ústí nad Labem a Lobendavě na Děčínsku.

Pro klienty z Hliňan kraj opraví budovu bývalého dětského domova v lázeňské části Teplic a postaví nové domky v ústeckých městských částech Trmice a Severní Terasa. Z ústavu v Lobendavě se klienti přestěhují do Rumburka, kde se pro ně opraví dvě vily po dětském domově, a do Šluknova, kde kraj koupí domky.

Rekonstrukce ústavu v Jiříkově
Rekonstrukce a přístavba za 233 milionů korun začala v prosinci 2009, celou ji zaplatil Ústecký kraj kraj bez dotačních peněz. Stavba skončila v červnu letošního roku, klienti se do ní z dočasného pobytu v Rumburku přestěhovali v srpnu. Dnes v něm bydlí 93 lidí, mají k dispozici společenské místnosti, prostor pro výtvarné dílny, tělocvičnu i místnosti pro rehabilitaci.