„Se zesílenými hlídkami 
v okolí hřbitovů jsme začali již přibližně před dvěma týdny," uvedl mluvčí děčínských strážníků Tomáš Pavlík. Lidé v Děčíně si ale mohou přece jen trochu oddechnout – před několika týdny byla totiž v Děčíně dopadena žena, která místní hřbitovy drancovala několik let.

„Nezaměřujeme se jen na hlídání, ale i na řízení dopravy v okolí hřbitovů. Řada pozůstalých totiž jezdí na hřbitovy automobily," vysvětluje  Pavlík.

Právě velké množství aut je problém jak na Škrabkách, tak na Folknářích, kde lidé parkují přímo u hřbitova. Dochází tu také k dopravním zácpám.

Přitom u folknářského hřbitova je ve vzdálenosti několika desítek metrů poměrně velké parkoviště, které ale často zeje prázdnotou, zatímco prostranstvím před hřbitovem není možné ani projít, natož projet.

Děčínský dopravní podnik proto každoročně výrazně posiluje autobusové spojení jak na Folknáře, tak na Škrabky.  První posilové autobusy vyjedou již dnes, využít je bude možné také v sobotu a v neděli.

V pátek vyjede první mimořádný autobus na Škrabky 
v půl desáté, poslední v půl páté odpoledne. Na Folknáře přibližně o hodinu dříve.

„Všechny posilové spoje budou obsluhovány bezbariérově přístupným vozidlem. Na autobuse bude tato posilová linka označena č.39," říká náměstek ředitele dopravního podniku Vít Horáček.

V sobotu a v neděli pak 
k oběma hřbitovům vyrazí po osmi párech posilových autobusů. Na Škrabky pojedou ze zastávky na ulici Prokopa Holého v 9.22, 10.22, 11.22, 12.17, 13.17, 14.17, 15.17 a v 16.17 hod. Na Folknáře pak pojedou autobusy navíc v 8.40, 9.40, 10.40, 12.35, 13.35, 14.35 a v 15.35 hod.

Během dušičkového víkendu budou hřbitovy i déle otevřené. Oba velké děčínské hřbitovy budou od pátku do neděle otevřené až do 20 hodin.