Ovzduší se zhoršuje, nejhůř se v sobotu ráno dýchalo obyvatelům Děčína, kde koncentrace prachu překročila v 07:00 hranici 195 mikrogramů na metr krychlový. Silně znečištěné ovzduší je podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ale také v Ústí nad Labem, Teplicích nebo Krupce.

Smogovou situaci vyhlašují meteorologové v případě, že dvanáctihodinový průměr koncentrace polétavých částic PM10 v ovzduší překročí hranici 100 mikrogramů na metr krychlový a pro dalších 24 hodin se nepředpokládá pokles pod tento práh. V sobotu v 07:00 se i průměrné koncentrace prachu za 24 hodin pohybovaly na většině meteorologických stanic v Ústeckém kraji nad touto hranicí. Nejhůř je na tom Krupka, kde průměr překročil 196 mikrogramů na metr.

Při smogové situaci doporučuje ČHMÚ, aby lidé více využívali městskou hromadnou dopravu a nevyjížděli auty, pokud to není nutné. Lidé by se také měli podle meteorologů za smogové situace vyvarovat při pobytu venku větší fyzické zátěže, což platí hlavně pro nemocné, starší lidi nebo děti.

Smogovou situaci už meteorologové vyhlásili ve většině krajů včetně hlavního města. V sousedním Libereckém kraji se ale zatím dýchá poměrně dobře. Nejhorší je situace v České Lípě, kde už 24hodinová koncentrace polétavého prachu překročila hranici 100 mikrogramů na metr krychlový. Třeba v Liberci je ale navzdory nízké oblačnosti vzduch poměrně čistý - denní průměr je zatím jen kolem 60 mikrogramů.