Donutila je k tomu radnice ve spolupráci s městskou policií.

„Dostali zadarmo kontejner a museli odklidit všechno, co se kolem domu povalovalo,“ řekl mluvčí děčínských strážníků Tomáš Pavlík.

V kontejneru tak skončily zbytky starých elektrospotřebičů, nábytek, koberce a další odpad.

„Bylo to všechno za barákem, nechal to tam ten, co tu bydlel a odjel do Anglie,“ stěžoval si obyvatel holobytů Ivan Dzurko. Sám prý přiložil ruku k dílu nejvíce. Nepořádek zpoza domu vynosil na ulici a vyklizené místo upravil a oplotil. „Dohlídnu na to, aby sem nikdo nic neházel,“ sliboval.

Také Marian Gorol uklízel. „Tam, kde bude čisto, bychom si mohli udělat i zahrádku,“ přemýšlel.

Na to, aby se tu staré lednice, pračky či nábytek už nehromadil, dohlédnou městští strážníci. „Budeme sem jezdit denně, pokud se tu něco objeví, budete to muset odtáhnout sami, na to dohlédneme,“ pohrozil obyvatelům jeden ze strážníků Václav Němeček.

Ženské a jeden z mladíků uklízeli stráň za domem, v rukavicích sbírali drobné odpadky. „Taky chceme, aby to tu vypadalo líp,“poznamenala jedna z žen.

Většina obyvatel domu je nezaměstnaná. Všichni tvrdí, že si práci shání. „V pátek se jdu zrovna ptát, jenže mě nikde nechtějí, protože jsem Romka,“ stěžovala si osmnáctiletá dcera Mariana Gorola. Ten má čtyři děti ve věku od šestnácti do devatenácti let. Všechny s nimi bydlí v holobytě, on je v invalidním důchodu, manželka nezaměstnaná. „Peněz moc nemáme, ale pořádek tady si už uhlídáme,“ dušovali se všichni.

Problémových domů v Děčíne je víc. V nejbližších dnech budou obyvatelé uklízet dům v Krokově ulici.

„Starousedlíci mají na své půlce pořádek, ale v další části bydlí rodiny, které tam mají neuvěřitelný nepořádek a pořád ho přibývá,“ řekl náměstek děčínského primátora Miroslav Samler, který akci úklid rozjel spolu s městskou policií. Dovedly ho k tomu neustálé stížnosti lidí, kterým sousedství nepřizpůsobivých rodin ztrpčuje život.

Současně s úklidem dohlédne město i na domy, jež patří Janu Davidovi Horskemu. Schází se v nich bezdomovci, narkomani a lezou sem i zloději. „Přímo při kontrole byly sice objekty prázdné, evidentně je ale někdo využívá. V některých místnostech jsou upravená lůžka, provizorní topení a toalety. Asi není třeba zmiňovat, že hygienické podmínky v těchto objektech jsou naprosto katastrofální a hrozí tam minimálně přemnožení hlodavců,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

Nejhorší situace je ve dvou objektech v Kamenické,Zámecké a v Ruské.

„V domech se samozřejmě netopí, zatéká do nich, všude na stěnách je plíseň a z domů se line odporný zápach. Někde je dokonce propadlý strop. Všude je ohromný nepořádek. Půdní prostory a sklepy jsou doslova zaplněny odpadky různého druhu. V případě požáru mohou nastat obrovské komplikace,“ dodal Horák. Přitom jsou to domy v lokalitách, kde je po bydlení obrovská poptávka. „Teď to spíše vypadá, že jsou tyto objekty odsouzeny k zániku. Tato situace je výsledkem katastrofálního přístupu majitele, který se zbavil všech nájemníků, ale z neznámých důvodů nechal domy takto zchátrat,“ poznamenal Horák.