Dvakrát týdně musí pracovníci děčínského Domu dětí a mládeže v Teplické ulici navléknout rukavice, vzít hrábě a lopaty a jít uklízet skládku, která jim pravidelně v okolí domu vyroste.

„Všimla jsem si nehorázného nepořádku poté co slezl sníh, mezi stromy v parčíku u domu dětí a mládeže vyrostla přes zimu skládka,“ stěžovala obyvatelka přilehlé ulice Blanka Šmahelová. Pytle s odpadky tam podle ní pravděpodobně tahají bezdomovci. „Nedovedu si to totiž jinak vysvětlit, přeci to tam někdo nehází záměrně,“ rozčilovala se Šmahelová.

Původ odpadků si pořádně nedovede vysvětlil ani ředitel Domu dětí a mládeže Zdeněk Kult. „Pravda, je, že podle skladby odpadků, pochází pytle z některé z restaurací. Dokazuje to nejen typicky hospodský odpad, ale také účtenky. Nikoho se ale zatím lapit nepodařilo,“ řekl ředitel. S děčínskou městskou policií se proto domluvil na spolupráci.

„Víme, že ze sousední restaurace Andy odpadky nepochází. Přijde mi i divné, aby sem pytle tahali hospodští. Přikláním se k tomu, že je sem dotáhnou bezdomovci, vytahají si, co potřebují a bordel tu nechají. Do parčíku a na hlavní schodiště totiž nevidí kamery. Takže jsou tam v relativním bezpečí před strážníky,“ spekuloval Kult.

Strážníci se proto na kontrolu dané lokality více zaměří. „Určitě v místě posílíme hlídky, a to hlavně ve večerních hodinách. Budeme rádi, když pozorní budou i obyvatelé ulice a na každou nekalost nás upozorní,“ řekl mluvčí děčínských strážníků Tomáš Pavlík.

Kult podotkl, že se nejedná o problém posledních několika dnů. „Odpadky odklízíme už delší dobu, ale v poslední době se stala situace neúnosná. Proto jsme se také obrátili na strážníky. Ti co nepořádek dělají musí být potrestáni,“ ukončil Kult.

Pokud se strážníkům podaří lapit toho, kdo skládku zakládá, nečeká ho rozhodně bloková pokuta, ale správní řízení na děčínském magistrátu. Ten může za neoprávněné založení černé skládky uložit pokutu až do výše padesáti tisíc korun.