Sedm stromů čekalo až do pátku na sedm dřevosochařů v Ludvíkovicích. Ti se do nich pustili v pátek.

„Nejraději bych se pustil do pískovce. Ale když budeme dělat kamenná boží muka, tak to bude jakési retro. A nebude to upřímné. Naopak, když člověk narazí na něco příjemného, co není v krajině obvyklé, tak mu to může zlepšit náladu,“ je přesvědčen jeden z organizátorů prvního ročníku Ludvíkovického dřevosochání Vladimír Jindra.

Jednotlivé obce, které jsou sdruženy ve Svazku České Švýcarsko, si vybraly, čím by chtěly vyzdobit. Třeba Bynovec chtěl něco veselého. A tak jej po víkendu bude zdobit mohutná lavička v podobě čerta od Roberta Musila.

„Nemám rád sochy bez účelu, musí to k něčemu být,“ vysvětluje, proč zrovna lavička.

Složitější věci si většinou musí předem namalovat nebo namodelovat. To ale u zdobené lavičky nebylo třeba.

„U takových jednoduchých věcí nezáleží, odkud se začne,“ říká řezbář, který se kromě dřevosochání věnuje stavbě roubenek pomocí původních technologií.

Vladimír Jindra je přesvědčen, že letošní první ročník rozhodně není poslední.

„V příštích letech bychom chtěli expandovat do dalších obcí, kterým může naše sympozium přinést příjemnou ozdobu veřejného prostoru. Nebo obdarovat některou ze školek,“ plánuje další ročníky Jindra.

Své výtvory budou umělci sochat i celý víkend. Navíc je připraven i doprovodný program.

Dnes vystoupí od 14 hodin netradiční hudební uskupení Pilgrim Pimple, po nich se představí kapela Saiwala ze Žatce a do tmy se v areálu rozezní Deši - australské didjeridoo a baryton saxofon.

,,Tmu ozvláštní ještě jedno překvapení, ale přijďte, pobuďte a uvidíte,“ dodává Vladimír Jindra.