Pondělní rozhodnutí Rady Věcí veřejných odebrat licenci stranickým sdružením v Ústí nad Labem a Chomutově se Děčína nijak netýká. Jak řekl Děčínskému deníku šéf regionálního sdružení Děčínsko Ota Dračka, je to záležitostí pouze zmíněných oblastních organizací.

„Věci veřejné jsou nová strana a nemají vytvořený systém krajského řízení strany, my jako organizace Děčínsko fungujeme nezávisle“. Podle něj je to místní problém obou lokálních organizací a na komunální volby v našem okrese to nebude mít žádný vliv. V současné době totiž probíhá sestavování kandidátek stran do podzimních voleb, které proběhnou v polovině října.

„Strana si to také dokázala velmi rychle vyřešit sama, což je obrovské plus“, dodal Dračka, který povede kandidátku Věcí veřejných v Benešově nad Ploučnicí.

Filip Ušák

Věci veřejné zrušily krajský klub v Ústí a vyloučily 10 členů

Praha/Ústí nad Labem (ČTK) - Věci veřejné (VV) odebraly licenci svému klubu v Ústeckém kraji. Zároveň v Ústí nad Labem a v Chomutově vyloučily 10 lidí. Do podzimních voleb zřejmě nestihnou v kraji složit kandidátky, píše server iDnes. Mluvčí VV Petra Hrušová ČTK sdělila, že důvodem vyloučení desítky členů a čekatelů bylo hrubé porušení etického kodexu strany.

Rozhodnutí rady Věcí veřejných je důsledkem auditu, který si strana nechala zpracovat. Vyplynulo z něj, že až třetina členů v Ústeckém kraji může pro pověst strany znamenat možné riziko.

"Kauza s Josefem Horváthem, který nesplnil podmínku danou Věcmi veřejnými (neměl čistý trestní rejstřík), jen potvrdila správnost zadání auditu v Ústeckém kraji," uvedla Hrušová. Předseda strany Radek John v tiskovém prohlášení dodal, že audit prokázal propojení všech deseti lidí s "podnikatelskými sférami, které nemají dlouhodobě dobrou pověst v kraji".

Každý z vyloučených členů podle Hrušové ještě dnes obdrží e-mail o rozhodnutí rady a bude mít možnost se odvolat k rozhodčí komisi do 15 dnů. Podle místopředsedy Josefa Dobeše se však radní rozhodli nyní ctít presumpci viny, protože se domnívají, že na politiky je potřeba klást přísnější měřítko než na občany.

Strana si audit nechala zpracovat během dubna a května od externí agentury. Dotknul se 156 členů strany, z nichž až 47 může představovat potenciální riziko. "Přišly podněty od našich příznivců, véčkařů, že existuje podezření, že se do strany snaží dostat do komunální politiky lidé propojeni s byznysem nevalné pověsti," sdělil Právu ve čtvrtek Dobeš.

Tajemník VV v Ústeckém kraji David Kádner prý ale o žádných větších problémech neví. "Je možné, že pan Dobeš ví víc než já. Sami jsme na to zvědaví," řekl ve čtvrtek ČTK Kádner. "Měli jsme určité náznaky, ale pro audit jsme se rozhodli hlavně proto, abychom členskou základnu trochu semknuli. Že by se do strany snažil dostat někdo nežádoucí, o tom nevím," dodal.