„Za troje expertní poradenství při přípravě a zpracování dotačních žádostí firma Labská investiřní, ve které Bernas figuruje, má podle smlouvy s Krajskou zdravotní v Ústí dostat celkem na 14,6 milionu korun. Smlouva byla uzavřena 30. května 2008, před volbami. Hned po říjnových volbách, jak se stal zastupitelem, od nás odešel,“ uvedl Jaroslav Doubrava, jeden z lídrů uskupení Severočeši.cz.

Doubravovi se zdá podivné, jak může nějaká společnost obdržet mnohamilionové částky za přípravu a zpracování dotačních žádostí do Regionálního operačního programu Severozápad pro potřeby Nemocnice Teplice na akci nazvanou Doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů.

„Na tuto více méně inventuru toho, co nemocnice potřebuje, měla získat Labská investiční od Krajské zdravotní 4,6 milionu korun. Copak si něco takového nemohli zaměstnanci nemocnice zpracovat sami,“ ptá se Doubrava.

Dalších 5,5 milionů měla firma získat za přípravu a dotační žádosti na akci Modernizace prostor za čelem využití pro vzdělávání a rozvoj lidských zdrojů v Masarykově nemocnici v Ústí. Částku 4,5 milionů korun měla firma získat za akci Optimalizace logistických a obslužných procesů. Jednalo se též o přípravu a zpracování dotačních žádostí do Regionálního operačního programu Severozápad, tentokrát pro potřeby nemocnic – odštěpných závodů Krajské zdravotní.

Bernas Deníku sdělil, že o těchto smlouvách nic neví. „Ptal jsem se na ně, ale pokud vím, tyto peníze k nám nepřišly. Já jsem se na těchto smlouvách a činnostech nepodílel. V podstatě ve firmě nevyvíjím činnost,“ uvedl Bernas. Potvrdil však, že je členem představenstva.

Bernas dodal, že peníze možná nejsou ani přímo určeny Labské investiční, ale na pokrytí subdodávek, protože na jmenovaných akcích může spolupracovat více subjektů.

Kopie všech tří smluv má Deník k dispozici.

„V zastupitelstvu si ohlídám, aby oněch 14,6 milionů bylo zdůvodněno, protože tolik milionů za zpracování dotačních žádostí, se mi zdá nepřiměřené plýtvání penězi,“ dodal Doubrava.

Bernas v roce 2006 kandidoval v komunálních volbách v Jiříkově za ČSSD, byl zvolen zastupitelem a radním. V krajských volbách kandidoval za Severočechy.cz a potom, když získal mandát, od Severočechů.cz odešel a jako zastupitel je nezávislý.

Spíše úsměvná je loňská předvolební příhoda, kdy policie musela zasáhnout do předvolební kampaně senátorů na Děčínsku. Kandidát za Severočechy.cz Mirko Bernas nalepil na volební vůz protikandidáta Jaroslava Sykáčka (ČSSD) svou volební samolepku. Bernase usvědčil záznam z bezpečnostní kamery. Případ policie posoudila jako přestupek a vše předala k vyřešení na rumburskou radnici.

V Labské investiční kromě Bernase v představenstvu jsou v dozorčí radě z komunální politiky známí Vladislav Raška z Děčína či Radek Vonka z Ústí. Raška jako primátorem Děčína a Vonka byl starostou centrálního ústeckého městského obvodu a později vicehejtmanem kraje.