Na přípravě dostavby nemocnice pracuje Krajská zdravotní, pod kterou děčínská nemocnice spadá, několik let. Nový pavilon by měl vyrůst na místě budovy bývalého dětského oddělení, která je už desítky let bez využití. Dětské oddělení se totiž přestěhovalo do pavilonu I v horní části nemocnice. „Největší připravovanou investiční akcí, která začne v nejbližších týdnech, je výstavba nového pavilonu centrálních operačních sálů včetně urgentního příjmu Emergency, nového pavilonu péče o matku a dítě, nového patrového parkoviště a spojovacího koridoru mezi budovami,“ řekl generální ředitel KZ Petr Fiala.

Díky novému pavilonu bude moci zajíždět záchranná služba k urgentnímu příjmu přímo z Lužické ulice, nyní musí sanitky projíždět k jednotlivým oddělením velkou částí areálu. Na příjmu budou také dva zákrokové sály a takzvaný crash room, kam budou moci být uloženi pacienti po úrazu. Na stejném podlaží pak bude také pracoviště počítačové tomografie, která dnes patří k základní diagnostice. O patro výš pak budou čtyři operační sály včetně šesti lůžek pooperačního oddělení. V posledním patře pak bude oddělení intenzivní péče s osmi lůžky, dalších šest lůžek bude vyčleněno pro ARO.

Druhá etapa výstavby se bude týkat nového pavilonu péče o matku a dítě, který by měl stát 207 milionů. V nové porodnici bude kromě porodního sálu také 17 lůžek a předporodní sály. Součástí této etapy je také stavba propojovacího koridoru s pavilonem I, kde je například dětské oddělení, interna nebo neurologie, ale také diagnostická oddělení. V tomto pavilonu bude také nefrologické oddělení a hemodialýza nebo gynekologie.

Kromě nového zázemí pro zdravotníky a hospitalizované pacienty by se měly zlepšit také podmínky pro ambulantní pacienty nebo návštěvy mířící do nemocnice. Vzniknout by totiž měl také dvoupatrový parkovací dům, který pomůže vyřešit velké problémy s parkováním.

Blížící se investice není první velkou injekcí, kterou do děčínské nemocnice Krajská zdravotní poslala. Letos na jaře dokončila nové oddělení magnetické rezonance. Jeho vybudování včetně pořízení nejmodernějších přístrojů vyšlo na přibližně 107 milionů korun, což je doposud největší dokončená investice do děčínské nemocnice. „Díky přístavbě k pavilonu I pro toto vysoce specializované pracoviště vznikla další dvě zdravotnická pracoviště, kterými jsou interní příjem a gastroenterologické oddělení,“ uvedl předseda představenstva KZ Jiří Novák.

Nedávno pak KZ dokončila vybudování centrálního příjmu, pokladen a podatelny, které vyšly na více než sedm milionů korun.

Velké investice plánuje kraj také do nemocnice v Rumburku, kterou nedávno koupil. Ta chce poslat na opravy a nové vybavení v příštích letech až půl miliardy korun.