V podstatě není na Děčínsku základní škola, která by svým žákům nenabízela nějakou mimoškolní aktivitu. Na řadě z nich je široká škála možností, z nichž si dítě může vybrat. Ředitelka Základní školy a Mateřské školy v Děčíně III, Březové Iva Košková tvrdila, že nabídka je velice bohatá a také zdarma.

“Máme u nás hodně kroužků, jejichž náplň je skutečně přitažlivá,“ řekla ředitelka a dodala, že zájem žáků o ně je značný. Podle její zástupkyně Aleny Čuříkové je odměňování těch, kteří je vedou, tedy učitelů, docela problém. „Kdybychom jim měli dát, co si za takovou činnost po své práci zaslouží, museli bychom na to mít solidní a zvláštní fondy. A to fakt nemáme,“ konstatovala zástupkyně. Řekla, že učitelé, kteří mají na starosti zájmové kroužky, mají tuto práci zohledněnou ve svých odměnách. „Nespoléhají na to, že to bude závratná suma, spíš to dělají z lásky k profesi,“ uvedla Čuříková.

Žádné velké peníze

V základní škole v Březové mají kroužky rozdělené pro první i druhý stupeň. „Protože se angličtina učí až od třetí třídy, pro žáky první a druhé třídy praktikujeme jazyk, o který je značný zájem, formou kroužku. Ale nabízíme také flétničky, kroužek dramaticko pohybový, hudební a samozřejmě počítačový,“ dala příklad představitelka školy. Větší děti se pak věnují např. internetu, florbalu, kopané, sportovní gymnastice, ale také třeba ruštině a zajímavé češtině.

V jiříkovské základní škole se k tématu vyjádřil ředitel Ladislav Obergruber. „U nás k tomuto účelu nějaký fond máme, ale nejde o žádné velké peníze. Vyplácíme učitele jednou za pololetí. Je mezi nimi také pár externistů, kteří nám tady vedou spíš sportovní kroužky, jako aerobic a gymnastiku,“ uvedl ředitel. Také on si myslí, že peněz na odměnu za smysluplné naplnění volného času školáků by mělo být podstatně více. V Jiříkově existuje při škole dvacet jeden zájmových kroužků.

„Děti nic neplatí. Patří k sociálně slabým, nedovedu si představit jak by to jejich rodiče zvládali,“ konstatoval Obergruber.

Kroužků nabízí celou řadu

Podobně jsou na tom školáci, ale také pedagogové, ze Základní školy a Mateřské školy v Dolní Poustevně. „Částky za vedení kroužků, které dostávají k osobnímu ohodnocení, jsou malé a spíš symbolické,“ řekla ředitelka Olga Diessnerová a pokračovala. „ Máme tu šest sedm učitelů a několik dalších z řad rodičů, kteří se snaží děti zaměstnat v oboru pro který se po vyučování nadchly. Vybírat mají z čeho. Jen těch peněz je o poznání méně,“ shrnula problém dolnopoustevenská ředitelka.

Kromě základních škol dnes nabízí kroužky mnoho různých společností, organizací, klubů a spolků. Jenže ty se už s nějakou tou korunou nespokojí. Náklady na ně jsou daleko daleko vyšší. Třebaže odborníci tvrdí, že když děti mohou trávit volný čas něčím smysluplným, je to k nezaplacení. „Jo, těm se to říká. Mám sice jen dvě děti, ale zapsat je do aktivit, které by si přály, si nemůžu dovolit,“ myslí si Hana Poláková z Děčína a svoje tvrzení doprovodila příkladem. „Jeden z kluků hraje hokej a také florbal a to nás ročně přijde na hodně peněz. Druhý proto chodí na počítač, který je ve škole zadarmo. Sama bych se ráda učila jazyky, ale to už opravdu nejde. Rodinný rozpočet by to neunesl,“ dodala Poláková s tím, že ti žáci, kteří najdou svoje záliby v kroužcích ve škole mají výhodu. "Nejenže jsou mezi kamarády, ale naučí se spoustě nových věcí, které jim pomohou ve škole i mimo ni. A co je jasné – jejich rodiče prostě ušetří,“ je přesvědčená matka dvou dětí.