Silnice na Šluknovsku, především ty II. a III. třídy spadající pod kraj, jsou na mnoha místech ve velmi špatném stavu. Kraje totiž dostávají na opravy svých komunikací od státu výrazně méně peněz, než kolik by jen na běžnou údržbu potřebovaly.

Celkem se ústecké hejtmanství stará o tři a půl tisíce kilometrů silnic druhé 
a třetí třídy.

V částce na běžnou údržbu přitom nejsou zahrnuty havarijní stavy, které si mnohdy vyžádají mnohamilionové investice.

O nejvíce peněz proto chce krajský úřad žádat pro Šluknovsko, tam by chtěl opravit dvě frekventované silnice, které jsou dlouhodobě předmětem stížností lidí i obcí.

„Snažíme se nyní věnovat pozornost i Šluknovskému výběžku, protože v minulých letech na to nebyly peníze 
a tamější silnice tak byly ve špatném stavu," je si vědom špatných silnic hejtman Oldřich Bubeníček.

Nejdražší by měla být oprava silnice druhé třídy 265 z Varnsdorfu do Krásné Lípy. Pro tu žádá kraj o 106 milionů korun.

„Snad nejhorší je situace mezi Rumburkem a Šluknovem v okolí Valdeku,"  stěžoval si před časem řidič Lukáš Scháněl. „To je normální slalom, díra vedle díry," dodává.

Také tato silnice by se mohla dočkat opravy, pokud kraj bude úspěšný se žádostí na opravu. V tomto případě žádá kraj o 95 milionů korun.

Plány kraje na opravu silnice vítají i ve Varnsdorfu.

„Dopravní infrastruktura na Šluknovsku je obecně ve špatném stavu, proto je každá zpráva o možných opravách opravdu dobrá," říká starosta Martin Louka.

O dalších 27 milionů korun by se měly podělit další dva projekty z Děčína. Na vybudování stezky Šébr přes Stožecké sedlo chce kraj žádat 
o 13,5 milionu korun, o stejnou částku pak chce požádat na rekonstrukci stájí na děčínské střední zemědělské škole
v Libverdě.

„Bylo by skvělé, kdyby se nám podařilo získat dotaci. Zahradnická a zemědělská škola v Libverdě má totiž tradici a úroveň. Má unikátní postavení nejen v rámci Ústeckého kraje, ale troufnu si tvrdit, že i v jiných regionech," uvedl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Celkem chce kraj požádat o dotace pro šest projektů.

Kromě pěti projektů z Děčínska žádá o peníze také na vybudování multifunkčního výukového centra pro gymnázium v Kadani na Chomutovsku.

„Rada všech šest projektů schválila s předstihem, takže
v momentě, kdy dotační úřad vyhlásí výzvu, můžeme se přihlásit a nemusíme čekat na další zasedání rady," dodává hejtman Bubeníček.

Celkem chce kraj žádat o více než 292 milionů korun, všechny projekty by měly být předfinancovány z Fondu rozvoje Ústeckého kraje. Kraj by se v případě úspěšných žádostí měl podílet na financování projektů necelými 43 miliony korun.

S realizací úspěšných projektů počítá krajský úřad příští rok, hotovo by mělo být nejpozději v září 2015. Kolik ale nakonecbude realizovat projektů, to by mělo být jasné během následujících měsíců.

„Máme informace, že ROP Severozápad chystá výzvy na těchto šest projektů. Bude ale trvat pět měsíců, než nám řekne, jestli jsme uspěli. V tu dobu už se však musí pracovat, jinak se nestihne vše vyfakturovat," říká mluvčí krajského úřadu Magdaléna Hanáčková.

Je tak pravděpodobné, že kraj začne na všech šesti projektech pracovat bez ohledu na to, jak dopadne dotační řízení na ROP Severozápad. Jeho ředitelka přitom tlačí na možné příjemce, aby podávali co nejvíce žádostí a bylo tak možné vyčerpat zbývající peníze.