Hlavním důvodem pro zvýšení dotace jsou, stejně jako u jiných dopravních podniků, extrémně vysoké ceny pohonných hmot a energií, hlavně plynu. „Dopravní podnik má tak vysoké ceny energií, že to není schopen financovat jinak než vyšším příspěvkem. Ceny plynu vzrostly o přibližně 350 procent,“ řekl předseda představenstva Miroslav Šefara.

Problémem se nyní stávají plynové autobusy, které v době svého nákupu byly v porovnání s naftovými motory výhodné. Vše ale změnil plynový šok v posledních měsících.

Vyšší požadavky

Zastupitelé budou příští týden jednat o zvýšení kompenzace o 8,8 milionu korun, s mnohem větším přísunem peněz pro dopravní podnik počítá také návrh městského rozpočtu pro příští rok. V materiálech, které zastupitelé projednají ve čtvrtek 15. prosince, se počítá pro dopravní podnik se 115 miliony korun, to je o 35 procent více než v rozpočtu schváleném loni v prosinci pro rok 2022.

Požadavek městského dopravce byl přitom ještě výrazně vyšší, po radnici chtěl zanést do návrhu rozpočtu kompenzaci přesahující 137 milionů korun. „Jak to ve skutečnosti příští rok v oblasti nákladů s ohledem na vývoj cen energií skutečně bude, dneska neumí nikdo odhadnout,“ dodal Šefara.

Že si bude muset dopravní podnik říct letos ještě jednou o peníze navíc, avizovalo tehdejší vedení již na jaře, kdy požadovalo oproti původnímu rozpočtu o sedm milionů víc. Při prvním projednání na zastupitelstvu v dubnu se pro zvýšení dotace dost hlasů nenašlo, zastupitelé jej schválili až v květnu. Podle jarních předpokladů měly jít tři miliony korun na zvýšení platů pro řidiče a čtyři miliony měly pokrýt rostoucí ceny energií, především pak plynu, na který jezdí polovina flotily dopravního podniku.

Ve stejné situaci se letos ocitlo více městských dopravců na severu Čech. Například Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova získal na jaře od těchto dvou měst dohromady patnáct milionů korun navíc. Třináct milionů dal Chomutov, další dva miliony přidal Jirkov. Stejně jako v Děčíně, i u tohoto dopravního podniku byly hlavním důvodem zvyšování městských příspěvků rostoucí ceny energií a pohonných hmot.

„Elektřinu budeme mít příští rok díky zastropování za nižší cenu než letos. Výrazně nám ale podraží plyn,“ sdělil předseda představenstva Jaroslav Komínek s tím, že příští rok budou žádat o vyšší kompenzaci z městských rozpočtů.