Poslední den před konáním akce ho organizátoři zrušili. Tvrdí, že měli signály, že na akci dorazí němečtí skinheadi.

„Happening jsme zrušili kvůli bezpečnosti,“ prohlásil hlavní organizátor akce a šéf Mladých sociálních demokratů ve Varnsdorfu Lukáš Kohout. Ke zrušení došlo na čtvrteční schůzce, kde byli jak zástupci radnice, tak i policie.

Vedení radnice zrušení akce potěšilo.

„Já to vítám. Jsou určitá rizika, která by na té ulici mohla propuknout,“ řekl Děčínskému deníku starosta Varnsdorfu Martin Louka. Je rád, že se problém s nepřizpůsobivými dostane do roviny diskuze. Zhruba do deseti dnů by tak mělo ve městě proběhnout jakési veřejné slyšení, kde by se lidé mohli k problémům města a vůbec celého Šluknovského výběžku vyjádřit.

„Kde a kdy se to bude konat teď ještě neumím říct. Ale bude to v režii Mladých sociálních demokratů. My jim navrhneme hosty, které mají k problematice co říct,“ doplnil Louka.

Zrušení happeningu vítá i policie. I ona, spolu se starosty, pořádání akce pořadatelům rozmlouvala.

„Na akci by se mohli nabalit extrémisté,“ argumentuje děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka. Dodal, že policie bude v pátek Varnsdorf i tak monitorovat pro případ, že by se nějaké skupinky přece jen rozhodly samy od sebe happening uspořádat.

Problémy s nepřizpůsobivými obyvateli provází Šluknovský výběžek již delší dobu.

„Problémy jsou pořád, třeba nám v přízemí sebrali prádlo. Mého kluka okradli – normálně vlítli do vchodu a vzali mu čtyři stovky,“ říká Pavel ze Šluknova. Své příjmení si z pochopitelných důvodů nepřál zveřejnit, redakce ho ale zná.

„Ve Šluknově bydlím dvacet let, toto se tu nedělo. Nepřizpůsobiví se k nám stěhují ze všech koutů – z Chomutova či, jak jsem slyšel, i z České Lípy,“ dodává. Podle něj je jedním z řešení zvýšení počtu policistů. To ale vypadá spíše jako sci–fi než reálná možnost. Policie šetří a spíše místa ruší.

Mladí sociální demokraté vydali ke zrušení prohlášení:

Oznamuji tímto, že happening ve Varnsdorfu chystaný na pátek
19. srpna 2011 tímto na základě dohody s varnsdorfskou radnicí ruším za podmínky, že v horizontu přibližně deseti dní uspořádáme společně akci v náhradních uzavřených prostorách ve Varnsdorfu.
Společně s radnicí přizveme i další hosty, kteří budou na místě odpovídat na dotazy občanů, abychom smysluplně diskutovali na dané téma.
Náhradní termín akce oznámíme v nejbližší době, vše ve spolupráci s radnicí a ku prospěchu klidu a pořádku ve městě.
K této dohodě jsme přistoupili vzhledem k tomu, že nám jde o zajištění bezpečnosti a ochrany obyvatel a majetku.
Lukáš Kohout