S rostoucím počtem nakažených začínají přibývat i zákazy návštěv v nemocnicích, ale i v zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory nebo domovy se zvláštním režimem. Jejich ředitelé se tak snaží uchránit své klienty před možnou nákazou covidem, která by pro mnohé z nich mohla být fatální.

Hejtmanství doposud nevydalo paušální zákaz návštěv v pobytových zařízeních sociálních služeb. „Případné rozhodnutí o zákazu je plně v kompetenci jednotlivých ředitelů. Ti znají situaci v daném zařízení nejlépe. Nechceme, aby se opakovala situace z jara, kdy byli klienti dva měsíce bez kontaktů se svými rodinami,“ vysvětlil mluvčí krajského úřadu Martin Volf. Svou roli ve vyhlášení zákazu například může hrát to, zda má domov k dispozici dostatečně velkou zahradu, na které se mohou jeho klienti s návštěvami scházet.

Záchranná služba v Rumburku má dvě nová terénní auta.
Záchranná služba na Šluknovsku má nového kodiaqa, umožní rychlé přesuny lékařů

Jedním z domovů, kde jsou nyní už návštěvy zakázané, je Domov Severka v Jiříkově, který pomáhá lidem majícím kvůli duševnímu onemocnění sníženou schopnost soběstačnosti. „K vydání zákazu jsme se dohodli na základě domluvy s krajskou hygienickou stanicí. Nebylo to ale jediné hledisko, které nás k tomuto vedení vedlo,“ řekl ředitel Severky Pavel Maleček s tím, že v tomto domově doposud nezaregistrovali žádný případu covidu. A to ani mezi zaměstnanci, ani mezi klienty. „Tento týden jsme se nechali všichni znovu otestovat a vše je v pořádku,“ doplnil Maleček. Bez návštěv se budou dočasně muset obejít i klienti Domova bez hranic v Rumburku, který se zaměřuje na péči o lidi s mentálním a kombinovaným postižením.

Lidé nemohou za svými příbuznými také v domově na Kamenické ulici v Děčíně. „Na základě zhoršující se epidemiologické situace a po konzultaci s orgány činnými ve zdravotní péči je vyhlášen zákaz návštěv v Domově pro seniory a Domově se zvláštním režimem na Kamenické ulici, a to od 24. září do odvolání,“ uvedl děčínský magistrát na svém webu.

Benešovská mrcha 2009.
Z archivu Deníku: Podívejte se, jak probíhala před 11 lety Benešovská mrcha

Několik domovů na Děčínsku má také pražský magistrát nebo přímo pražské městské části. Jedním z nich je například Domov se zvláštním režimem Krásná Lípa. „S odkazem na nařízení Hygienické stanice Hlavního města Prahy oznamujeme, že v Domově se zvláštním režimem Krásná Lípa nebudou umožněny návštěvy osob, které se pohybovaly v oblastech, jež jsou označeny červeným semaforem. Případné návštěvy budou umožňovány individuálně po předchozí domluvě,“ upozornilo vedení zařízení na webových stránkách domova, známého mezi místními jako Palmovka, a to podle Palmeho vily, kde sídlí.

Lidé nejsou ukáznění

Stejné doporučení jako hejtmanství vydala také krajská hygienická stanice. „Doporučili jsme zákazy v celém kraji. Ale je to jen doporučení. Hlavním důvodem je, že se návštěvy nechovají ukázněně. Před sestřičkami se chovají vzorně a nosí roušky, ale ve chvíli, kdy za nimi zaklapnou dveře, si je často sundávají. Danému zařízení pak hrozí úplně zbytečně problémy a především mohou ohrozit další lidi na zdraví,“ poznamenala krajská hygienička Lenka Šimůnková.

Hygienická stanice zákazy navrhla také s některými výjimkami, například pro umírající klienty.