Rekonstrukce zchátralého děčínského domova seniorů na Kamenické ulici se opět odkládá na neurčito. Antimonopolní úřad totiž zrušil vyřazení jednoho z uchazečů ze soutěže. Město ale s takovým rozhodnutím nesouhlasí a chce se bránit správní žalobou. Pokud se ale nezačne stavět v letošním roce, bude to dost velký problém: Město by pak totiž muselo platit opravu ze své kasy.

Co se vlastně stalo?

„Úřad na ochranu hospodářské soutěže rozhodl v náš neprospěch. To znamená, že neuznal naše odůvodnění odepření námitek od firmy Miras. Je to pro nás nešťastná zpráva," říká primátor Děčína František Pelant.

Problémy s veřejnou zakázkou na rekonstrukci domova seniorů začaly před více než rokem a čtvrt. Tehdy se rada města rozhodla vyřadit 
z veřejné zakázky jednoho 
z přihlášených uchazečů, protože nesplnil kvalifikační požadavky.

Město požadovalo jako referenční zakázku alespoň za třicet milionů korun. Vyřazená firma Miras, která se následně na antimonopolní úřad obrátila, dodala jako referenční zakázky dvě od jednoho zadavatele – opravu dvou škol v Horažďovicích, které probíhaly v různých termínech. Tím ale podle rady kvalifikační požadavky nesplnila.

„Rekonstrukce dvou budov základních škol, které byly předmětem smlouvy o dílo veřejné zakázky jako celku, byly realizovány souběžně v termínu šesti měsíců, což jistě svědčí o schopnosti dodavatele realizovat požadované práce v co nejkratším termínu," uvedl antimonopolní úřad ve svém rozhodnutí.

Děčín ale s takovým rozhodnutím antimonopolního úřadu nesouhlasí. Radnice již pověřila své právníky, aby připravili správní žalobu. Podle primátora Pelanta je rozhodnuta podat žalobu 
i společnost Viamont, která zakázku podle rozhodnutí rady získala.

Času ale není nazbyt, stavbu je nutné nejpozději letos 
v říjnu předat stavební firmě. Pokud by soud nerozhodl včas, může se stát, že město zaplatí rekonstrukci ze svého. Aby ji totiž Děčín mohl financovat 
z regionálního operačního programu Severozápad, musí být dokončena nejpozději do konce příštího roku. Firma Miras nabídla dodací lhůtu dvanáct měsíců, Viamont 
o dva měsíce delší.

„Pokud by se nám domov pro seniory nepodařilo opravit, tak by to byla velká škoda, protože ti lidé tam žijí ve špatných podmínkách. Teď máme velký úkol najít co nejdříve nějaké řešení," dodává primátor František Pelant s tím, že pokud by soud včas nerozhodl, bylo by nutné z rozpočtu města udělat alespoň ty nejdůležitější opravy. Ty se týkají především elektroinstalace, jejíž oprava by podle projektu měla vyjít na přibližně pět milionů korun.

Domov pro seniory na Kamenické ulici v Děčíně je dlouhodobě ve špatném technickém stavu a radnice mluví 
o jeho rekonstrukci několik let. Dlouho ale chyběly potřebné prostředky. Ty se podařilo sehnat až díky tomu, že město ušetřilo na některých projektech integrovaného plánu rozvoje města.