Osamělost a malý kontakt s okolím, to jsou podle Alexandry Petrů, vedoucí děčínského domova seniorů, hlavní důvody, proč přišla s nápadem sehnat dobrovolníky, kteří by klienty domova rozptýlili. Proto se obrací se žádostí o pomoc na děčínskou veřejnost.

„Potřebujeme ale také někoho, kdo by byl ochotný se postarat o chod naší knihovny, nebo o akvárium. Uvítali bychom každou pomocnou ruku. Stačilo by, kdyby lidé přišli, když mají čas, třeba jen několikrát za měsíc,“ řekla Alexandra Petrů.

Domov seniorů už navázal spolupráci s dobrovolnickým centrem v Ústí nad Labem, které mu dobrovolníky proškolí. Ty si však chce najít sám, v Děčíně a okolí. Petrů podotkla, že dobrovolnictví v domově pro seniory je někdy náročné na psychiku, ale přináší lidem dobrý pocit.

To potvrdila také Věra Kremlová z Děčína, která v domově jako dobrovolník už pomáhá: „Chodím si s klienty zahrát karty, nebo jim něco přečíst. Je to pro mě příjemné, když vidím, jak má někdo radost z toho, že o něj projevil zájem i někdo jiný, než příbuzní.“

V děčínském domově seniorů se starají o sto osm klientů. Věra Pourová, koordinátorka dobrovolnické činnosti domova, dodala, že by uvítala také každého, kdo by přinesl vlastní nápady: „Naši klienti mají rádi přírodu a výlety. Do zoo se však nedostanou a fakultativní zájezdy si musí hradit sami. Na to finančně nemají. Kdyby se našel někdo, kdo by za nimi přišel a udělal besedu s promítáním, byli by šťastní.“ Pokračovala, že právě proto, aby lidé v domově neztratili kontakt s okolím, když už se těžko dostávají do společnosti, je potřebné, aby za nimi někdo chodil.

„My děláme aktivity pro seniory, ale máme také svou pracovní dobu. Potřebujeme, aby naši klienti nebyli sami ani ve svém volném čase,“ souhlasila Alexandra Petrů. Tento víkend například pořádají v děčínském domově seniorů táborák a turnaj v pétanque.

Pourová i Petrů ještě zdůraznily, že domov se potýká i s jinými problémy. Potřeboval by sehnat větší prostory a také by uvítal sponzory, kteří by mu přispěli byť sebemenší maličkostí, kterou by mohl odměnit své klienty při různých soutěžích.