Ženám s dětmi, pro které z různých důvodů není snadné žít běžným způsobem života, poskytne nejen azyl, ale pomáhá jim získat také pracovní návyky a motivaci.

Do domova pro matky s dětmi v Jiřetíně pod Jedlovou přicházejí maminky, které to v životě vůbec neměly jednoduché.

"Dostávají se k nám například maminky z domácího násilí, týrané psychicky i fyzicky. Následky mívají i jejich děti," uvedla ředitelka domova Marcela Dvořáčková. Dodala, že některé takto poznamenané děti tak mají strach z mužů.

Další kategorií maminek jsou ženy s mentálním hendikepem. Ty často využívá dokonce jejich vlastní rodina.

"Jsou lehce zneužitelné. Lidé je snadno přesvědčí o něčem, co by neudělaly, naberou si na ně půjčky a maminky pak mají exekuce. Je smutné, že se rodina podílí na tom, že ta máma je na tom pořád hůř," posteskla si Dvořáčková.

Cílem domova pro maminky podle ředitelky je, aby ženám v nouzi nejen poskytl bydlení, ale aby je mohl také motivovat a ukázat jim, že díky práci mohou nejen slušně žít, ale vzít své děti třeba do zoo. Ženy by si neměly vytvořit závislost na službě, ale naučit se to, že pokud něco chtějí, tak také samy musí něco dát. V domově jsou tak zvyklé pracovat - učí se vařit, péct, obstarávat zahradu nebo uklízí.

"Mentální hendikep je předurčuje k tomu, že to nebudou vysokoškolačky, ani středoškolačky. Ale mohou to být šikovné cukrářky nebo pekařky," řekla ředitelka. Ženy podle jejích slov často zjistí, že život skutečně může být jiný, než jaký prožily doposud, a mohou se stát dobrým vzorem pro své děti.

V Domově pro maminky s dětmi jsou vděční za každou finanční podporu od dárců. "Prostředky jsou omezené. Proto jsme rádi, když nám pomáhají sponzoři, abychom maminky s dětmi mohli vzít alespoň třeba na pár dní do kempu. Pro ně je to další socializace a příprava na normální život," vysvětlila Dvořáčková.

Sponzoři mohou pomoci zasláním jakékoli finanční částky na účet 78-5209920257/0100 Diecézní charity Litoměřice, pod kterou domov spadá. Do poznámky je však dobré uvést "Pro potřeby Domova sv. Máří Magdaleny".

Nejen ženám v nouzi pravidelně pomáhá například Viktor Vorba z České Kamenice. Podle něj pomoc právě tomuto azylovému domu má smysl.

"Já jsem se setkal i s jiným azylovým domem, kde ale po maminkách maximálně chtěli to, aby nepily a dodržovaly večerku. A to je k ničemu. Ta žena pak odejde a je zase na ulici. Tady je reálná naděje, že se maminky někde chytí," vysvětlil, proč se rozhodl pomoci právě Domovu sv. Máří Magdalény v Jiřetíně pod Jedlovou.

Viktor Vorba ve své hospůdce vloni o Vánocích připravil akci, kterou cílil právě na jiřetínský domov pro maminky. Díky ní se mu podařilo shromáždit spoustu věcí jako oblečení, hračky, vybavení bytu, ale i vánoční výzdobu, kterou pak průběžně do domova pro maminky vozil. Věci pro domov sem dokonce pomáhala dopravit i jeho sestra pomocí nákladního auta až z Moravy.