Dětský domov v České Kamenici zažehnal nebezpečí uzavření a slavnostně otevřel své modernizované zázemí pro děti. Stavební práce stály 23 milionů korun a hradil je Ústecký kraj, který je zřizovatelem dětského domova.

Rekonstrukce začala vloni 20. června. "Některé věci bylo potřeba totálně předělat. Třeba rozvody vody a odpadů byly v tak dezolátním stavu, že jsme byli každou chvíli vyplavení. Bylo to skoro na zavření," řekla dnes ČTK ředitelka domova Alena Kuchařová.

Přiznala, že hrozba uzavření domova byla poměrně reálná, místo strachu ze zavření se ovšem teď může radovat z nového zařízení. "Interiéry jsou úžasně opravené, máme nové rozvody, zařízení pro děti i pro vychovatele," řekla ředitelka.

Českokamenický dětský domov sídlí ve vile, kterou si postavil v roce 1913 místní továrník. Po válce se z ní stal dětský domov, který funguje dodnes. V posledních letech pečuje o 40 dětí. Děti jsou rozděleny do pěti rodinných skupin a každá obývá jeden velkometrážní byt, kde se připravuje na budoucí samostatný život. "Děti se učí starat samy o sebe. Vaří si, uklízejí anebo chodí nakupovat," popsala Kuchařová.