„Byl jsem tehdy v podmínce a hrozily mi až dva roky natvrdo. Bylo to těžké rozhodování, ale jsem rád, jak to dopadlo. I když někdy je to složité,“ říká Patrik, jeden z domácích vězňů, o které pečuje děčínské středisko Probační a mediační služby.
„Vím, že to pro Patrika nebylo jednoduché. Ale opravdu se mi ulevilo. Když jsem zjistila, že by mohl jít do vězení, tak jsem o něj měla strach,“ dodala Patrikova maminka.

Domácí vězni musí dodržovat velmi přísný režim. Navíc je může kdykoliv potkat kontrola.
„Děláme namátkové a nahodilé kontroly. Podle zákona musí být domácí vězni doma od 20 večer do 5 hodin ráno v pracovní dny a celé víkendy a svátky. I když samozřejmě jsou možné výjimky, například pokud někdo dělá na směny, tak jej těžko můžeme kontrolovat v noci, když pracuje. Ve vymezenou dobu můžeme přijít kdykoliv, třeba i ve tři v noci. A navíc i několikrát za den,“ vysvětluje Jaroslav Hamerský, který má u děčínské probační a mediační služby domácí vězně na starosti.

Doposud prošlo děčínským střediskem deset pachatelů, u kterých se uvažovalo o možném nařízení alternativního trestu v podobě domácího vězení.
„Na přípravě zpráv k možnému nařízení trestu domácího vězení a na samotné kontrole se podílí všichni zaměstnanci střediska,“ sděluje pověřený vedoucí děčínského střediska Lukáš Herich. „Ke kontrolám vyrážejí zaměstnanci ve dvojicích, podle stanoveného plánu kontrol.“

„Ne pro každého je domácí vězení vhodné, stejně jako obecně prospěšné práce. Proto ke každému přistupujeme velmi individuálně,“ doplnil Hamerský.
Stejné to bylo i u Patrika. Také u něj museli lidé z probační a mediační služby spolu se soudcem posoudit, zda je pro něj tento trest vhodný. Pokud ale například někdo opakovaně poruší alternativní trest, nemůže očekávat, že k němu opět soud sáhne.

Navíc Patrikovi se podařilo sehnat další pádný důvod, proč by mu měl soudce uložit domácí vězení.
„Těsně před rozsudkem se mi podařilo sehnat práci. Takže jen nesedím doma,“ netajil radost.
Že má stálý příjem je pro Patrika důležité nejen proto, že může přispět matce do rodinného rozpočtu.

„Stejně jako v normálním kriminále, tak i v domácím vězení musí vězni zaplatit poplatky státu. V případě domácích vězňů je to téměř stejné jako ve vězení, přibližně padesátikoruna za každý den. Markantní rozdíl ovšem představují náklady státu. Na jednoho domácího vězně se náklady pohybují kolem 300 korun za den, u odsouzeného ve věznici je to kolem tisícovky za den,“ řekl Jaroslav Hamerský.
Pokud tuto částku vězeň neuhradí, vymáhá ji po něm stát stejně jako nezaplacenou daň.

Osmnáctiletému Patrikovi zbývá už jen část trestu domácího vězení. Pokud by jej porušil i v poslední den, půjde na šest měsíců do vězení.
„Myslím, že si už dokážu uvědomit, co mám a co nemám dělat,“ je přesvědčený Patrik.
„Já ti to připomenu,“ směje se jeho maminka.

Domácí vězení
– je druhem alternativního trestu. Kromě domácího vězení může soudce udělit například obecně prospěšné práce
– o dohled nad domácími vězni se stará Probační a mediační služba
– trest domácího vězení může být uložen pouze u přečinů, tedy činů s trestní sazbou do pěti let a nedbalostních trestních činů
– o jeho udělení rozhodují soudy ve spolupráci s Probační a mediační službou
– v okrese Děčín byli k domácímu vězení odsouzeni čtyři lidé, u dalších šesti se o této možnosti uvažovalo, z toho dva vězni si svůj trest již „odseděli“ a další dva jsou nyní ve výkonu