Na týden obsadí filmaři Dolský mlýn, vyhlášené turistické lákadlo Českého Švýcarska. Točit tu budou historický velkofilm Poutnice. Natáčet budou i ve hřenských soutěskách.

Do skal Českého Švýcarska by měli filmaři dorazit v pondělí 3. června.

„Na Dolském mlýnu budeme natáčet týden. V červenci pak na jeden den přijedeme do soutěsek u Hřenska. Ty budeme muset, na rozdíl od Dolského mlýnu, na jeden den uzavřít," říká manažer lokací historického velkofilmu Jan Jurkovič.

Před několika dny se přitom objevily informace, že budou soutěsky ve Hřensku uzavřené po celou dobu natáčení. To ale není pravda. Hřenskému úřadu to způsobilo řadu problémů.

„Měl jsem snad stovky telefonátů ohledně této záležitosti. Musíme lidem vysvětlovat, že Edmundova soutěska bude zavřená, ale pouze 24. července," uvedl hřenský starosta Jan Havel.

Větší omezení čeká návštěvníky Dolského mlýna ve chvílích, kdy poběží kamery.

„Chtěli bychom poprosit návštěvníky, aby byli ohleduplní. Během natáčení vždy na několik minut bude nutné procházející turisty odklonit na jinou cestu, nebo je poprosit o trpělivost," dodává Jurkovič.

Vizuálně atraktivní České Švýcarsko se stalo již poněkolikáté cílem filmařů. Přímo na Dolském mlýně se v minulosti natáčely pohádky Pyšná princezna nebo Peklo s princeznou.

Vůbec největším filmovým projektem, který se v Českém Švýcarsku natáčel, byly Letopisy Narnie. Jejich autoři natáčeli nejen na Pravčické bráně, ale i v nedalekých Tiských stěnách. Ve filmu si zahrály stovky komparsistů z Ústeckého kraje.

Ostatně do Tiských stěn filmaři zavítají i tentokrát. Ty budou kvůli natáčení pět posledních dní v květnu nepřístupné.

„Filmaři nás požádali, abychom skály na několik dní uzavřeli. Bude to samozřejmě omezení pro turisty," uvedl starosta Tisé Jiří Jandásek.

O natáčení filmu Poutnice
Německý historický velkofilmpopisuje půl druhého tisíce kilometrů dlouhou pouť mladé dívky z německého města Ulm do slavného poutního města Santiaga de Compostela ve Španělsku, kterou poutníci absolvují ve 13. století. Přestože je film o pouti z Německa do Španělska přes Francii, celý se natáčí v České republice.
O ději výpravného filmu nechtějí zatím jeho autoři příliš mluvit, je podle nich ještě příliš brzy na prozrazení detailů.