Na chodbě k tanečnímu sálu visí desítky medailí a stojí desítky pohárů z nejrůznějších soutěží. Mezi nimi vyčnívá ten nejdůležitější – pro mistry Evropy ve street dance a hip hopu. Tanečnice elitní dětské kategorie ze skupiny Prestige ho vybojovaly na začátku června v tvrdé konkurenci v Praze.

„Než jsme získali titul mistrů Evropy, tak to holky stálo hodně dřiny. Kromě pravidelných dvou tréninků týdně měly ještě další dva až tři navíc,“ popsal přípravu na veledůležité závody trenér Josef Dzurko.

Ten na přípravě mladých sportovkyň spolupracuje se svou čtrnáctiletou dcerou Valentýnou, která je velmi úspěšnou tanečnicí. Objevila se třeba na Nově v pořadu Tvoje tvář má známý hlas a tancuje v tanečnímu studiu u Yemiho. Pro mistryně Evropy připravila jejich vítěznou choreografii.

„Inspiruji se v Praze u mých trenérů. Je to hodně hustý, že to holky zvládly. Občas to dělám i těžší, aby si musely sáhnout hlouběji,“ řekla Valentýna Dzurková.

Choreografii připravila tak, aby jednotlivé členky úspěšného družstva mohly trénovat i doma. Ty pohybem žijí. „Tancování mám ráda. Nejvíc mne ale baví, když jedeme na soutěže,“ svěřila se jedna z tanečnic Prestige Zuzana Tyrnerová.

Na mistrovství Evropy měla taneční skupina Prestige 28 soupeřů – například z Německa, Polska nebo Maďarska. Často se jednalo o taneční školy, které mají třeba 500 členů. Prestige jich oproti tomu má přibližně stovku.

Mezinárodní byli nejen soupeři děčínských tanečnic, ale také porota hodnotící jejich výkony. V tanečním sportu je situace podobně roztříštěná jako například v profesionálním boxu. Například titul mistra republiky uděluje podle Dzurka hned pět organizací. Opravdu uznávané jsou dvě – Taneční skupina roku a Czech Dance Masters. Dzurko to nepovažuje za nejšťastnější, myslí si, že by to mělo být jako ve velkých sportech a mistrovství republiky a měla by to pořádat jen jedna organizace.

ZÁPŘAH PRO RODIČE

Pořádný zápřah je špičkové tancování nejen pro samotné závodníky nebo trenéry, ale také pro rodiče. „Týdně to může být tak pět hodin. Samozřejmě bez závodů. Na těch jsme letos byli třeba několikrát v Praze, v Jablonci nebo v Brně. A to už je pak časově hodně náročné,“ řekla Martina Zachariášová, jejíž dcera Amálie byla součástí mistrovského týmu. Kromě tréninků ve svém domovském sále jezdí tanečnice také na nejrůznější workshopy, které se konají například v Praze. I tam se mohou přiučit řadě nových věcí.

KOSTÝMY NĚCO STOJÍ

Pro rodiče je tancování jejich dětí náročné nejen časově, ale i finančně. Ročně může jít u jedné ratolesti i o deset tisíc korun. Rodiče totiž musí zaplatit nejen cesty na tréninky a závody, ale také poměrně nákladné kostýmy, ve kterých holky vystupují. Vyjdou na několik tisíc korun a po každé sezoně se obměňují. Oproti kategorii disco jsou ale ty na street dance výrazně levnější.

Tanečníky z Děčína nyní čekají prázdniny, kdy sice nebudou mít společné tréninky, ale ani během letních měsíců nesmí úplně polevit. Na podzim je totiž čeká vrcholná sportovní akce.

„Pojedeme do Polska na mistrovství světa. Toho si opravdu ceníme, protože to bude mít opravdu váhu. Pokud se nám tam podaří získat medaili, bude to velký úspěch,“ vyhlíží příští velké závody Josef Dzurko.