Zadlužená obec se snaží zbavit dluhů. Stále musí splácet milionové pohledávky, ale někteří věřitelé od nich ustupují. Do krizové finanční situace se Dobrná dostala díky svéráznému hospodaření bývalého starosty Martina Forró, odsouzeného za zneužití pravomoci veřejného činitele a stále ještě souzeného v dalších kauzách.

„Správa sociálního zabezpečení nám kvůli dřívějším nedoplatkům na pojištění za zaměstnance obce obstavila účet. Teď musíme uhradit asi sto tisíc a pak budeme moci s obecními penězi zase volně nakládat. Ale jinak máme ještě několik dalších nesplněných závazků,“ uvedla starostka Libuše Šrámková.
Dobrná musí ještě splácet více než tři miliony z dřívějšího desetimilionového dluhu. Právě proto, že je obec dlužníkem státu, nemůže zatím spoléhat na jeho finanční pomoc v podobě dotací či veřejně prospěšných prací.

Jejich prostřednictvím by přitom bylo možné řešit úklid a další potřebné práce v obci. Na skutečnost, že se Dobrná už více než dva roky topí ve tmě, protože rozsvícené veřejné osvětlení by odčerpávalo měsíčně další desítky tisíc korun, si Dobranští už skoro zvykli. Ostatně, nic jiného jim ani nezbývá.

„Osvětlení by teď stejně fungovalo jen ve střední části obce. V Brložci a na Folge bychom museli nejprve natáhnout nové vedení a nechat opravit poškozené lampy i sloupy. To by byly další výdaje, na které teď nemáme,“ dodala starostka.

V přívalu nepříjemných zpráv může být pro obec dobrou zvěstí fakt, že někteří věřitelé se svých pohledávek vzdají. Například skoro 125 tisíc korun, které v rámci neinvestičních výdajů měla za dojíždějící žáky obec zaplatit městu Děčín. „Žádost Dobrné o odpuštění tohoto dluhu za léta 2008 až 2010 jsme projednávali v radě města. Ta po zvážení situace, v jaké se Dobrná nachází, doporučila městskému zastupitelstvu daný dluh prominout,“ uvedl děčínský primátor František Pelant.

Dřívější pohledávky za dobranské děti dojíždějící do děčínských škol ale město obci neodpustilo. Naopak vymáhalo je prostřednictvím exekutora. Tím se původní dluh ve výši okolo 80 tisíc zvýšil na 300 tisícovou částku. Tu obec už zaplatila. Další závazky za své dojíždějící školáky má vůči České Kamenici a Markvarticím.

Dobrná bude možná spoléhat na větší vstřícnost děčínské radnice i v případě zamýšleného finančního úvěru. „Víme, že by nám stačil úvěr 4 nebo 5 miliónů. Mohli bychom se tak zbavit všech dluhů. Kvůli obstavenému účtu jsme ale jednání o této finanční pomoci přerušili a záležitostí se budeme zabývat později. Pak požádáme o ručitelskou podporu i město Děčín,“ vysvětlila starostka.

V dluzích Dobrné figuruje i 90 tisíc, které na obci vysoudil bratr bývalého starosty Miroslav Forró. A to za práce, jež pro obec vykonal před několika lety. Zakázku na odvoz odpadů a další práce mu tehdy svěřil právě exstarosta.

„On se soudně domáhal proplacení vyšší sumy, ale soud na základě předložených důkazů dospěl k názoru, že za část fakturovaných prací už peníze dostal,“ připomněl zastupitel Josef Čech.