Sběrný dvůr v Dobrné je už zase prázdný. Lidé mohou tamní vyhrazené prostory znovu využívat k ukládání nepotřebných věcí. Během dvou víkendů se i zásluhou brigádnické pomoci podařilo vyvézt asi deset tun velkoobjemového odpadu, skoro čtyři stovky pneumatik a řadu vyřazených elektrospotřebičů.

„Máme už také částečně odblokovaný účet a dohodli jsme se, jakým způsobem umořovat dluhy na sociálním pojištění. Najali jsme právníka a ekonoma. To jsou pro nás za stávající situace důležité profese, abychom mohli s mnohými problémy pohnout,“ poznamenal místostarosta Josef Čech.

Život v Dobrné ale stále funguje v jakémsi úsporném režimu. Patrné je to třeba z faktu, že veřejné osvětlení zatím funguje jen uprostřed obce. Radnice hledá cestu, jak vybřednout z desetimilionového dluhu, který po sobě zanechal trestně stíhaný bývalý starosta Martin Forró. Kontroly účetních dokladů o jeho svérázném hospodaření v předchozí době přinášejí nová a nová nepříjemná překvapení.

Záhadné jsou mimo jiné také částky, které exstarosta účtoval předloňského osmadvacátého prosince. Bylo to například osmnáct tisíc korun za pronájem kontejneru od děčínských Technických služeb. Čtrnáct a půl tisíce posílal za elektroinstalační práce a dvaadvacet tisíc za jakousi hudební produkci. Další faktura zněla na sto třicet sedm tisíc za práce na vodovodu. Společně s dalšími položkami to bylo pár dnů před koncem roku 2006 fakturovaných více než čtyři sta tisíc.

„Zpětným dotazováním u údajných adresátů jsme zjistili, že z účtovaných peněz neviděli ani korunu,“ připomněl místostarosta.

Uvést veškerou účetní agendu do pořádku bude dost krkolomné. A je zřejmé, že v případě mnohých výdajů se to vůbec ani nepodaří. Tak neprůhledné bylo nakládání s obecními penězi v době starostování Martina Forró. Soudní projednávání jeho kauzy, v níž mu hrozí několikaleté odnětí svobody za zneužití pravomoci veřejného činitele a zpronevěru, přitom potrvá ještě delší dobu.