Desetimilionový dluh. S tímhle neblahým dědictvím  po bývalém starostovi se musela několik posledních let vyrovnávat Dobrná na Děčínsku. Její majetek zablokoval exekutor a obec neměla peníze na elektřinu, svoz odpadů, odklízení sněhu v zimě nebo údržbu veřejných prostranství. Zbývá splatit poslední milion.

„I přes všechny těžkosti se nám  podařilo po celou dobu splácení dluhů zachovat provoz v místní mateřské škole. Výraznou měrou k tomu pomohli  i samotní rodiče a další místní obyvatelé," připomněla starostka Libuše Šrámková.

Obec na provoz mateřské školy pravidelně přispívá a předškolní zařízení získalo i příspěvek z Ústeckého kraje.

„Snažili jsme se, aby naše mateřinka fungovala normálně jako podobná zařízení kdekoliv jinde. O vytápění budovy v zimě se starala zaměstnankyně obce, která poskytla i dřevo ze svých lesů. To pomáhali nařezat nejen rodiče, ale i další lidé, kteří tam ani své děti nemají. Uspořádali jsme také maškarní karneval. Prostě zachování běžného provozu tohoto zařízení je hodně důležité," dodala starostka.

I nedávný zápis nových dětí potvrdil, že místní maminky i rodiče z nejbližšího okolí mateřinku v Dobrné potřebují.

„Já si nedokáži představit, že bych vozila Kristýnku  do Děčína,  kde hned poté, co dceři budou tři roky, nastoupím do práce.  Děčínské školky jsou totiž plné a sehnat volné místo je těžké i pro místní, natož pro děti mimo území Děčína," uvedla Markéta Zíchová.

I když se Dobrná  ze všech dluhů úspěšně vyhrabává, nebude návrat k normálnímu životu snadný. Hodně těžkostí způsobila nařízená exekuce a následný prodej několika desítek obecních pozemků jak místním obyvatelům, tak samotné obci.

Exekutor prodal pozemky

„Týká se to zejména pozemků, které exekutor prodal děčínské realitní kanceláři. Jsou mezi nimi i plochy, které si už dříve lidé od obce koupili, ale bývalé vedení radnice se nepostaralo o změnu vlastnických vztahů zápisem do katastru. Prodaný je i pozemek, na kterém leží obecní vrt. Potřebujeme ho jako zdroj vody pro plánovaný vodovod," vysvětlila Libuše Šrámková.

Právě problematický  vodovod, na který obec neměla před lety peníze, a přesto jeho výstavbu nechal bývalý starosta Martin Forró zahájit, odstartoval všechny těžkosti, se kterými se nové vedení obce muselo v průběhu uplynulých pěti let vypořádávat. Nebyl to jen vodovod, ale i další podivuhodné praktiky svérázného hospodaření, za které děčínský soud exstarostovi vyměřil tříletý podmíněný trest.

Přístupové cesty 
k domkům

Teď se radnice kvůli potřebnému zdroji vody pokusí dohodnout s novým majitelem pozemku. Totéž se týká i dalších ploch, které exekutor prodal děčínské realitní kanceláři. Přitom mnohdy jde o přístupové cesty k rodinným domkům. Kdyby noví majitelé pozemků nepřistoupili na možnost směny za jiné obecní plochy, pro mnohé vlastníky domků by to znamenalo těžko řešitelné problémy.

Těžkostí je v Dobrné stále dost, ale dalo by se říci, že „už začíná být vidět světlo na konci tunelu".  Obec se  třeba kvůli zadluženosti utápěla i ve tmě, protože neměla peníze na veřejné osvětlení. S tímhle problémem se chce radnice vypořádat ještě letos, do příchodu zimy.