Bývalý starosta Dobrné Martin Forró, který stále čelí trestnímu stíhání ze zpronevěry nejméně tři čtvrtě milionu korun, zadával svému bratrovi Miroslavovi obecní zakázky a sám ještě vedl účetnictví jeho firmy. Dělal to ale nejspíš stejně mizerně, jako se staral o hospodaření obce. Ta se stále zmítá v desetimilionovém dluhu a některé výdaje a příjmy nemůže vůbec doložit. Zmatek ve firemním účetnictví má i exstarostův bratr.

Co komu obec dluží a naopak jaké pohledávky by mohla Dobrná od svých dlužníků vymáhat, to měl určit audit Krajského úřadu Ústeckého kraje.
„Tuhle prověrku hospodaření se sice už podařilo dokončit, ale spoustu účetních operací nelze vůbec prokázat potřebnými doklady. Ty prostě chybí,“ vysvětlila Libuše Šrámková, kterou zvolili zastupitelé starostkou letos na jaře.

Právě odhalení závažných chyb v hospodaření vedlo k dalšímu rozšíření trestního stíhání Martina Forró.

Obec má už od loňského podzimu exekučně obstavený majetek a zablokované účty, ale o zaplacení některých prací se hlásí další žadatelé. Třeba právě exstarostův bratr.

„Zřejmě i v účetnictví jeho firmy vládne pořádný chaos. Nedávno předložil souhrn několika faktur na celkovou částku více než dvě stě tisíc korun. Přitom většinu peněz dostal už před dvěma roky,“ připomněl místostarosta Josef Čech.

Mnohé zakázky, které svěřoval bývalý starosta svému bratrovi Miroslavovi, provází nejasnosti. Opět chybí doklady o tom, že by zastupitelé vůbec věděli o zadávaných pracích. Podobně je tomu v dalším případě, kdy více než sto tisíc korun chce za půdní vestavbu zaplatit také bývalý místostarosta Pavel Landsman.

Jsou to vlastně další důkazy o tom, jak svérázným způsobem pan Forró hospodařil. Pro obec je teď důležité, že má dokončený audit. „Obec požádá ministerstvo financí o návratnou finanční výpomoc státu. Potřebujeme osm milionů korun, díky kterým bychom mohli umořit stávající zadluženost,“ uvedla starostka.

Přijdou lidé o pozemky? Více zde