Postupně splácené dluhy na zdravotním a sociálním pojištění za zaměstnance obce i snižované resty v daňových odvodech za období, kdy na místní radnici svérázně hospodařil bývalý starosta Martin Forró. To jsou společně s úhradami více než pětimilionového závazku za rozestavěný vodovod plusy nového vedení Dobrné.

Představitele obce ale před pár dny nepříjemně zaskočilo rozhodnutí zastupitelů v sousedním Huntířově.

„Už nechtějí u nás od letošního podzimu provozovat školu, jejímž zřizovatelem je právě Huntířov. Tam se učí školáci ze čtvrtých a pátých tříd, v Dobrné navštěvují děti první až třetí třídu. Teď chtějí soustředit žáky všech ročníků do své školní budovy,“ vysvětlil místostarosta Dobrné Josef Čech.

Huntířovští se bojí exekucí

Na tom, že základní škola bude fungovat ve stávajícím režimu, se obě obce dohodly v roce 2003. Zřejmě by se na dosavadní spolupráci nic neměnilo, kdyby Dobrnou do více než desetimilionového dluhu nepotopil právě exstarosta Forró.

„Kvůli rozhodnutí o stažení všech žáků od nového školního roku do Huntířova budou nejspíš lidé v sousední obci na nás asi naštvaní. Pomohli jsme jim placením elektřiny ve škole, která nás ročně stojí skoro tři sta padesát tisíc korun. Ale zároveň tady pořád trvají obavy, že se Dobrná se svými dluhy nedokáže včas vyrovnat a exekutor obci zabaví a do prodeje nabídne i tamní školní budovu,“ vysvětlil huntířovský starosta Josef Záruba. Domnívá se, že kdyby na případnou exekuci došlo, mohl by Huntířov přijít i o vybavenost dobranské školní budovy, ve které má počítače a další vybavenost.

Chtějí získat státní půjčku

Rozhodnutí huntířovských zastupitelů je pro Dobrnou nepříjemné.

„Na jedné straně si ceníme jejich sousedské finanční výpomoci, ale teď učinili krok, který považujeme za zbytečný,“ netajila své zklamání starostka Dobrné Libuše Šrámková. Za diskutabilní považuje argument, že děti si přesunem do Huntířova polepší.

„Plánují tam rozsáhlou rekonstrukci, která nějakou dobu potrvá. V průběhu těch prací se ale děti budou učit v provizorních prostorách,“ dodala starostka.

Navzdory nově se rodícím problémům s dojížděním nejmenších dětí do huntířovské školy se Dobrná chce co nejrychleji zbavit svých zbývajících dluhů. Umořit by je mohla i prostřednictvím návratné bezúročné půjčky státu. Jednání s ministerstvem financí sice na nějakou dobu utichla, ale v brzké době by měla pokračovat.

„Musíme aktualizovat naše závazky a pohledávky, abychom věděli, kolik peněz si potřebujeme půjčit,“ nechtěla Libuše Šrámková spekulovat o konkrétní částce.

Chystají i úklid nepořádku

Zbavit se dluhů zůstává pro Dobrnou prioritním úkolem. Obec totiž potřebuje mnohé zamýšlené investice řešit prostřednictvím dotací, protože ve vlastním rozpočtu nikdy nebude mít dostatek finančních prostředků. Při současné zadluženosti ale obec nedostane ani korunu dotací. Taková jsou pravidla.

Zatím se Dobrná musí soustředit na to, co víceméně dokáže zvládnout vlastními silami. K těm nejbližším chystaným akcím bude patřit i jakási brigáda na úklidu příjezdové cesty, u které se začal hromadit nepořádek.

„Chceme to uklidit v době, až nám to počasí dovolí. Asi až v dubnu. Snad to nezůstane jen na zastupitelích a jejich rodinách,“ věří v pomoc dalších spoluobčanů starostka Libuše Šrámková. Pochvalovat si může nabídnutou spolupráci Českých lesů, které se postarají o odstranění náletových dřevin podél místního potoka Dobračka, který také zbaví naplavenin.