Nad řadou porodnic v České republice se stahují mračna. Kvůli reformě zdravotnictví by totiž řada z nich měla být kvůli nízkému počtu porodů a malé vzdálenosti od jiných porodnic uzavřena. To se ale netýká porodnic na Děčínsku. Ty by měly tyto změny přežít. Jasněji by mělo být již v prosinci, kdy by mělo být projednáno vládní nařízení upravující dostupnost zdravotní péče.

O svou porodnici by tak neměly přijít ani rodičky na Šluknovsku, které v současné době jezdí nejčastěji rodit do Rumburku. Pokud by zdejší porodnice byla uzavřena, čekala by je až sedmdesátikilometrová cesta na porodní sál.

„Debaty ohledně porodů pamatuji již hodně dlouho. Jednou je to pět set, jindy šest set a nyní osm set porodů za rok v jedné porodnici. Těch osm set porodů by nedaly ani velké porodnice. Mnohem důležitější je ale dojezdová vzdálenost do zdravotnického zařízení. Tu by mělo upravovat nové vládní nařízení,” vysvětluje Darek Šváb, ředitel rumburské nemocnice, v které se ročně narodí 450 až 500 dětí. Podle jeho slov by měl pacient dosáhnout základních oborů, mezi které porodnictví patří, do 45 minut.

Důraz na dostupnost klade také největší porodnice v regionu.

„Je potřeba brát v potaz především dostupnost. My jsme ale jen poskytovatelé, je nutné se ptát plátců, tedy zdravotních pojišťoven,” říká Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, pod kterou spadá děčínská porodnice. V té se ročně narodí přibližně sedm set miminek.

Podle největší zdravotní pojišťovny v zemi jsou ale jakékoliv závěry předčasné.

„Návrh je 700 až 800 porodů. Stanovisko bude výbor odborné společnosti teprve projednávat na začátku prosince. Také nařízení vlády k místní a časové dostupnosti zdravotní péče teprve prochází připomínkovým řízením a hovořit nyní o dojezdové době 45 min. je proto předčasné,” říká mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

Stejně jako VZP kličkuje i ministerstvo zdravotnictví.

„Stejně jako u jiného typu péče musí být zajištěno, aby i porodnice měly určitý počet výkonů tak, aby u daného zdravotnického personálu bylo zaručeno, že má dostatečné zkušenosti a umí se kvalifikovaně vyrovnat s jakoukoli nepředpokládanou situací. Například ve Francii musí být provedeno minimálně 800 porodů ročně, aby byla zajištěna bezpečnost pacientů. Obdobným způsobem by bylo možné garantovat péči i v rámci porodnictví v České republice. V řadě jiných oborů zdravotnictví se to u nás již velmi dobře osvědčilo,” tvrdí mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Řada odborníků se ale proti tak vysokému počtu porodů staví. Tvrdí totiž, že ve velkých porodnicích je násobně více porodníků.

„V naší porodnici jsou čtyři dvouatestovaní porodníci. Takže na každého z nich připadá více jak sto porodů. O tom si ve velkých porodnicích, kde je i více než dvacet porodníků, mohou nechat jen zdát,” potvrzuje Darek Šváb.

Kromě připravovaného vládního nařízení dává naději na přežití rumburské porodnici také závazné stanovisko lékařské komory.

„Je pravda, že stanovisko odborné společnosti požaduje 700 porodů na zdravotnické zařízení z důvodu udržení erudice personálu. Zároveň však existují dvě výjimky, které jsou zmíněny i v závazném stanovisku České lékařské komory Pro poskytování porodní péče v ČR , a sice Rumburk a Jeseník. Právě u nich jsou výjimky kvůli dostupnosti a velmi dlouhé době dojezdnosti rodiček, proto v těchto dvou případech nepožadují dodržení počtu porodů,” říká mluvčí Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE Šárka Strolená s tím, že pokládá tyto výjimky za rozumné.