V Ústeckém kraji evidovaly úřady na konci května 62 355 uchazečů o práci, o 1 292 méně než v dubnu. Informoval o tom analytik Úřadu práce v Ústí nad Labem Michal Tuček. Před rokem bylo v kraji bez práce 56 394 lidí.

"Lepšící se situace v nezaměstnanosti je způsobena sezonními výkyvy, kdy právě v jarních měsících roste zaměstnanost ve stavebnictví či zemědělství. Při srovnání vývoje posledních let je ale patrné, že situace na trhu práce se nikterak výrazně nelepší," řekl Tuček. Počet nezaměstnaných klesl podle něj v květnu ve všech okresech, ubylo i nezaměstnaných absolventů škol. Těch úřady evidovaly na konci měsíce 2756, což bylo o 182 méně než v dubnu. Ve srovnání s loňským rokem je ale podle Tučka absolventů v evidenci o 1109 více než v květnu loňského roku.

V kraji v květnu rostla nabídka práce. Na konci měsíce nabízely úřady práce 2576 volných míst, v dubnu jich bylo o 166 méně. Na jedno volné místo připadá v kraji téměř 25 uchazečů. Nejhorší je situace na Ústecku, kde na jedno volné místo připadá více než 37 uchazečů, naopak největší nabídka práce je na Děčínsku, kde mají úřady jedno volné místo pro 16,6 uchazeče.

Nejvyšší nezaměstnanost je na Mostecku, a to i přesto, že v květnu klesla o desetinu bodu na 13,5 procenta. Mostecko je na tom nejhůře nejen v rámci Ústeckého kraje, ale i v rámci celého Česka. Na konci května tam bylo bez práce 10.729 lidí, v dubnu jich ale úřady evidovaly ještě o 123 víc. K nejvyšším v zemi patří také nezaměstnanost na Ústecku (12,1 pct) a Chomutovsku. Na Chomutovsku přitom nezaměstnanost v květnu klesla o 0,4 bodu na 11,5 procenta, práci tam ale stále marně hledá 10 167 uchazečů.

Naopak nejlepší je situace na Litoměřicku, kde úřady evidovaly na konci května 7051 lidí bez práce. V dubnu jich tam bylo ještě o 83 víc. Nezaměstnanost tam v květnu klesla jen o desetinu bodu na 8,7 procenta. Litoměřicko je jediným okresem v Ústeckém kraji, kde se nezaměstnanost drží pod úrovní deset procent.