Po několika týdnech klidu bylo opět nutné uzavřít silnici vedoucí do Dolního Žlebu. Vynutila si to stoupající hladina Labe, která překročila první stupeň povodňové aktivity. Podle prognóz by měla být silnice opět otevřena ve čtvrtek.

Hranici prvního povodňového stupně překročila hladina Labe v neděli v 18 hodin. Krátce poté byla uzavřena silnice pod Tyršovým mostem a během noci z neděle na pondělí také komunikace vedoucí do Dolního Žlebu.

„Nejvyšší hladiny dosáhlo Labe během noci z neděle na pondělí, kdy se přiblížilo ke čtyřem a půl metru. Od té doby neustále klesá,“ říká Richard Musil z děčínského magistrátu.

Podle předpovědí vodohospodářů by Labe nemělo vystoupat na druhý povodňový stupeň, který je vyhlašován při hladině necelých pěti metrů.

„Je možné, že řeka ještě v příštích hodinách o pár centimetrů vystoupá, ale nebude to nic dramatického. Spíše očekáváme setrvalý stav s pomalým poklesem hladiny. A ve čtvrtek by se vše mělo vrátit k normálu,“ říká Jiří Mach z Povodí Labe.

Jeho slova potvrzuje také mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

„Předběžně počítáme s tím, že silnice z Prostředního do Dolního Žlebu bude uzavřena až do čtvrtka, kdy by měla být po poklesu vody očištěna od naplavenin a následně opět otevřena,“ uvedla.

Již během víkendu dělala problémy Mandava na Šluknovsku. Vzestup hladiny zavinily hlavně vydatnější deště, řekl ČTK mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Řeka se ale nikam nerozlila.

Druhý stupeň povodňové aktivity už byl na Mandavě vyhlášen 19. února kvůli krám, které zatarasily část koryta, hasiči je ale rychle odstranili a problémy nenastaly.