Do kapes majitelům zastaváren by se mohlo sypat více peněz. Lidé častěji nevyjdou s výplatou nebo důchodem a zamíří do zastavárny. Klientů zastaváren tak sice přibývá, ale jejich majitelé na tom nejsou o moc lépe než v předchozích letech.

Cena elektroniky jde dolů

„Je to logické. Nejvíce se zastavuje elektronika, jejíž cena se stále snižuje. Tím pádem půjčujeme méně peněz a naše provize za tuto službu je nižší. Dá se říci, že i živnost zastaváren pociťuje pokles, stejně tak jako ostatní služby,“ řekl smutně majitel zastavárny ve Varnsdorfu Milan Seitl. V jeho zastavárně si prý lidé většinou zastavené věci vyzvedávají v termínu, propadne jich maximálně patnáct procent. Lidé zastavují nejčastěji mobilní telefony a elektroniku.

Chtějí peníze na léky a lékaře

K údivu zastavárníků přibývá i lidí, kteří potřebují peníze, aby mohli zaplatili poplatky u kékaře nebo si koupit léky. „Z veškerého zdražování, které proběhlo, je asi nejhorší zavedení poplatků u lékařů. Množí se mi tady případy, kdy člověk přijde zastavit mobil za pár korun jen proto, aby mohl zaplatit poplatky za ošetření a léky,“ dodal smutně Seitl.

Nedokonalá legislativa

V zastavárnách se množí i podvodná jednání vůči zastavárnám, kdy někdo zastaví kradené zboží na falešný občanský průkaz. Ale podvádí se daleko rafinovaněji, což umožňuje nedokonalá legislativa.

„Majitel drahé věci se domluví se známým, který tuto věc odnese do zastavárny a tam ji zastaví za maximální možnou částku. Zastavárník sepíše smlouvu, kde podle zákona nesmí chybět osobní údaje toho, kdo věc zastavuje. A za dva dny přijde skutečný majitel věci, většinou již s doprovodem policie a svou věc si pozná. Policie to sepíše a já jsem povinen věc vydat,“ řekl majitel děčínské zastavárny Jiří Laštovka. Dodal, že po vyšetření případu se věc vrátí do rukou majitele a případ je u konce.

„Rozhodl jsem se zastavárnu zavřít. Případy podobných podvodů se množí, zisky klesají a navíc objekt, ve kterém zastavárnu provozuji, koupil vietnamský obchodník,“ postěžoval si Laštovka.

Policie namátkově kontroluje

Police zastavárny namátkově kontroluje. Pokud objeví kradenou věc, musí ji zastavárníkovi odebrat. „Ten se pak může připojit k trestnímu řízení proti pachateli, pokud je zahájeno,“ sdělil mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik. Upřesnil, že policie má dokonce vyčleněné skupiny kriminalistů, kteří se na tyto případy specializují.

Výrobní čísla napovědí

„Nejčastěji se kontrolují zastavárny a bazary po konkrétním oznámení krádeže. Největší úspěšnost má policie při pátrání po věcech, které se dají jednoznačně identifikovat, to znamená, která mají výrobní čísla. Převážně jde o mobilní telefony, elektroniku a horská kola.

Skupiny kriminalistů kontrolují ale i sběrny, kde se ukrývají i kradené věci. „Hlavně víka od kanálů, plechy ze střech, okapy a podobně,“ upřesnil Cvik.